VRANJE, Da bi Jumko iz Vranja stao na noge, po riječima Zorana Stošića, direktora te firme, država treba da pokaže više brige.
Menadžment vranjskog Jumka je na najboljem putu da, radikalnim mjerama i uz velika odricanja, definitivno spase i na čvrste noge postavi ovaj nekadašnji tekstilni gigant.
“Država je većinski vlasnik, dakle gazda u čijim je rukama sudbina kompanije. Mi smo, idući u susret problemu, napravili elaborat koji smo nazvali Plan ozdravljenja Jumka. Dvije faze ovog posla treba da koštaju dva puta po pet miliona evra“, istakao je Stošić.
Prema njegovim riječima, Jumko se bavi velikom namjenskom tekstilnom industrijom.
Posljednjih nekoliko godina „Jumko“ je napravio velike poslove za Vojsku Srbije, Elektroprivredu, Poštu i druga velika javna preduzeća, zatim za armije Finske i Poljske, kao i za domaće tržište.
„Istini za volju to jesu solidne količine. Ali, Jumko može mnogo više, jer ima ogromne kapacitete, tehnologiju i prije svega ime koje danas poštuju naši stari kupci“, podsjetio je direktor Stošić.
Međutim, direktor Jmka isitiče da su energenti najveći problem, počevši od struje, mazuta, gasa, do vode.
Problem je što njihovo učešće u cijeni od 25 do 30 odsto, pa je neophodno spustiti taj odnos na 10 do 12 odsto, objasnio je Stošić.
U dužem periodu mjesečni izvoz Jumka se ustalio u granicama između 150 i 200 hiljada evra, a realizacija na domaćem tržištu i u sopstvenim maloprodajnim objektima u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Vranju oko tri miliona dinara. Tanjug