VRANJE, Osnovni sud u Vranju odbio je zahtjev „Jumka“ da se odloži naplata 400 miliona dinara, koliko su preko suda izdejstvovali bivši radnici za neisplaćene plate i doprinose.
Rukovodstvo kompanije nada se da će makar Viši sud imati razumijevanja za njihove nevolje. U suprotnom, slijedi stečaj.
– Oko 1.000 izvršnih rješenja je u sudu. To je tih 400 miliona dinara – kaže Zoran Stošić, generalni direktor „Jumka“.
U Osnovnom sudu, međutim, tvrde da je tih rješenja mnogo više, čak 4.000.
U sudu kažu da se izvršna rješenja kreću od 150.000 do 600.000 dinara po radniku. Na to sve treba dodati i kamate. Zbog toga, prema nekim računicama, dug „Jumka“ prema bivšim radnicima je čak milijardu dinara. Ukoliko ne budu mogli da dugovanja naplate u novcu, radnici mogu da traže da budu isplaćeni u robi.
Takvih zahtjeva još nema, a da do toga ne bi ni došlo u „Jumku“ su svojevremeno razmišljali o prodaji dijela imovine. Prva se na listi našla „Bivoda“, fabrika mineralne vode i sokova. Nažalost, aukcija se nekoliko puta završila neuspješno, jer je cijena od 13 miliona evra bila previsoka.
U „Jumku“ kažu da nemaju pravo da prodaju imovinu, odnosno da bi im za tako nešto bila potrebna saglasnost Agencije za privatizaciju. Vranjem, međutim, uveliko kruži priča da će i stadion i olimpijski bazen ići na doboš, kao i čuvene zgrade u Čerencu.
Vještaci su već procijenili da stadion i bazen vrijede 190 miliona dinara, a da su zgrade skuplje za šest miliona. Problem sa zgradama je u tome što u njima gotovo deset godina žive radnici „Jumka“ koji su se nelegalno uselili.
– Ne znam da „Jumko“ prodaje bazen i stadion, ali ako slučajno bude bilo takvih ideja, grad to neće dozvoliti. Jer, u izgradnju sportskog kompleksa u „Jumku“ ulagane su sindikalne pare, a ne pare kompanije – tvrdi Miroljub Stojčić, gradonačelnik. – Čak i da nije tako, „Jumko“ duguje gradu, tačnije javnim preduzećima, više od 100 miliona dinara. U međuvremenu je Sportski savez grada uzeo pod zakup stadion i bazen, pa je „Jumko“ i tu rasterećen dažbina.
U lokalnoj samoupravi kažu da je u interesu grada da i bazen i stadion ostanu njegovo vlasništvo, na ime dugova koje „Jumko“ ima.
Srećna vremena
Bazen i stadion pravljeni su osamdesetih godina prošlog vijeka kad je „Jumko“ bio moćan. Stadion je, kako se pričalo po kvalitetu terena i načinu pravljenja, odmah uz Partizanov i Zvezdin. Bazen je olimpijski, a svojevremeno su radnici „Jumka“ i svi članovi njihovih porodica imali propusnice za besplatno kupanje.
Nosili fotelje i slike
U „Jumku“ se nadaju da neće doživjeti sudbinu „Koštane“, čiji su radnici izgubili strpljenje, pa neisplaćene plate i doprinose naplatili u mašinama, namještaju, pa i direktorskim foteljama. Fabrika je bukvalno opustošena. Priča se i da je jedan radnik, razočaran, pokupio slike sa zidova, koje su jedino ostale. Ispostavilo se da su to bile slike poznatih srpskih umjetnika, koje je poslije bogato unovčio. Novosti