ZRENJANIN, Banke, privatna i javna preduzeća, njeni nekadašnji dobavljači, kao i bivši radnici, od zrenjaninske “Jugoremedije” u stečaju potražuju skoro 3,5 milijarde dinara.
Koliko je ova finansijski i proizvodno upropašćena fabrika lijekova stvarno dužna, biće poznato preciznije poslije 16. maja, jer tog dana ističe rok do kada povjerioci mogu da prijave potraživanja. Kako pouzdano saznajemo, među njima biće sigurno i Poreska uprava, pošto ova firma u stečaju za poreze i doprinose državi duguje najmanje 200 miliona dinara.
U zrenjaninskom Privrednom sudu, gdje je počelo ročište na kome se ispituju potraživanja od “Jugoremedije”, njen stečajni upravnik Radovan Savić rekao je da je do 24. aprila obradio 645 prijava potraživanja i da je konstatovao kako priznata obezbjeđena potraživanja od “Jugoremedije” iznose 1,46 milijardi dinara, dok priznata neobezbjeđena potraživanja, u sva tri isplatna reda, vrijede 1,1 milijardu. Stečajni upravnik dosad je osporio potraživanja vrijedna 750 miliona dinara, i povjerioce koji su ih podnijeli, uputio da pravo na naplatu potraživanja od “Jugoremedije” u stečaju dokazuju u posebnoj parnici.
Sudbina “Jugoremedije”, odnosno, da li će ona iz stečaja izaći bankrotom i rasprodajom imovine, odnosno, reorganizacijom i obnovom proizvodnje, zasad je veoma neizvjesna. Ova fabrika je, naime, sa približno 32 miliona evra duga, po dubiozi neslavni rekorder među svim do sada propalim zrenjaninskim preduzećima.
– Ljudi iz slovačke fabrike lijekova “Imuna”, koji su se javili na konkurs za zakup pogona “Jugoremedije”, i koji slove kao mogući podnosilac plana reorganizacije, odnosno, obnove proizvodnje u ovoj zrenjaninskoj fabrici lijekova, još se preračunavaju i jasno, kao i ostali, čekaju 16. maj, do kada će svi povjerioci podnijeti prijavu potraživanja i kada će se tačno znati koliko je “Jugoremedija” dužna radnicima, bankama, državi, dobavljačima. Njima poslije toga ostaje još deset dana za eventualno podnošenje plana reorganizacije, pošto je 27. maj posljednji rok do kog se to može uraditi – rekao je stečajni upravnik Radovan Savić.
Ukoliko se Slovaci i neka od poslovnih banaka, vodećih povjerilaca “Jugoremedije”, ne dogovore o preuzimanju duga, kako bi “Imuna” uopšte mogla da se pojavi kao podnosilac plana reorganizacije, po automatizmu slijedi odluka o bankrotu i prodaji imovine “Jugoremedije”, radi naimirivanja povjerilaca. U ovakvoj situaciji svim akcionarima, pa i takozvanim malim akcionarima, koji su inače posjedovali skoro 40 odsto imovine fabrike, više je nego jasno da su u “Jugoremediji” ostali bez igdje ičega.
“Lasiks” i “trental”
U skladištima “Jugoremedije” u stečaju još ima izvjesnih količina “lasiksa” i “trentala”, najpoznatijih proizvoda ove fabrike, ali kako je objasnio Radovan Savić, oni ne mogu biti iznijeti u apoteke, jer to ne dozvoljava firma, vlasnik licence za njihovu proizvodnju, koja inače u to ime od “Jugoremedije” u stečaju takođe potražuje značajan iznos. Novosti