BANJALUKA, Direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka /ZIBL/ Aleksandar Cvijanović rekao je da će jubilarni 10. Međunarodni naučno-stručni skup “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu” uticati na donošenje novih propisa i uvođenje novih standarda u graditeljstvu.
“Dominantne teme koje su se i do sada pojavljivale na ovom skupu, kao najeminentnijem skupu graditelja u Srpskoj i BiH, znatno su uticale na donošenje novih zakona, propisa, te uvođenje novih standarda u graditeljstvu”, precizira Cvijanović.
U intervjuu Cvijanović, koji je i predsjednik Organizacionog odbora skupa, napominje da su saradnja među domaćim kompanijama iz oblasti graditeljstva i formiranje konzorcijuma već obezbijedili vidljiviji izlazak domaćih firmi na inostrano tržište.
On je najavio da će na ovom skupu biti postavljena izložba građevina koje su obilježile drugu polovinu 20. vijeka u Srbiji.
Cvijanović precizira da izložba nosi naziv “Savremena arhitektura Srbije 1968. godine” i poziva predstavnike stručne javnosti da učestvuju u radu dvodnevnog međunarodnog naučno-stručnog skupa.
Tokom Međunarodnog naučno-stručnog skupa “Savremena teorija i praksa u graditeljstvu” biće predstavljena i 53 rada, čiji su autori istaknuti naučni i stručni radnici iz pet zemalja regiona.
Njihove teme obuhvataju najaktuelnija pitanja, značajna za teoriju i praksu – od urbanizma, prostornog planiranja, arhitekture, visokogradnje, hidrogradnje, do mostogradnje, saobraćajne i komunalne infrastrukture, zaštite životne sredine, građevinske fizike, zemljotresnog inženjerstva, sanacije i ojačanja konstrukcija, graditeljskog menadžmenta, mašinstva i tehnologije.
Posebno je važno da predstavnici Odjeljenja za prostorno uređenje lokalnih zajednica iz Republike Srpske uzmu učešće na skupu, jer će biti riječi o Pravilniku o obračunu naknade troškova gradskog građevinskog zemljišta – to je vrlo bitan pravilnik za kreiranje ambijenta za građevinske investitore.
“Možemo sa zadovoljstvom reći da su ovi skupovi išli korak ispred vremena, predavači su diktirali aktuelnosti iz najšire sfere graditeljstva, počevši od seizmike, odnosno građenja na seizmičkom području, uvođenja evrokodova, novih teorija, novih tehnologija građenja.
Uopšte, doprinijeli su razvoju teorije i prakse iz najšire oblasti graditeljstva. To samo po sebi dovoljno govori koliko su skupovi korisni i koliko su nam potrebni”, smatra Cvijanović.
On naglašava da je želja mnogih predavača iz regiona da učestvuju na ovim skupovima, što pokazuje kvalitet, kako organizacije, tako i naučno-stručnih radova.
“Ovi skupovi su prepoznatljivi i po doajenima graditeljstva koji ne propuštaju priliku da svake godine daju svoj doprinos novim znanjima i iskustvima te ih prezentuju stručnoj javnosti”, – ukazuje Cvijanović.
Direktor Zavoda za izgradnju Banjaluka napominje da Zavod ima odlična iskustva u saradnji sa građevinskim fakultetima, velikim projektantskim kućama, te najeminentnijim stručnjacima iz ove oblasti u Srbiji.
Cvijanović navodi da je Zavod stabilno preduzeće koje, prema riječima investitora, važi za jednu od najreferentnijih kuća na prostoru Srpske i BiH.
Međunarodni deseti naučno-stručni skup zvanično će otvoriti gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović u čevrtak, 15. maja, u 9.30 časova, a učesnike Skupa pozdraviće ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić.
Već po tradiciji, u okviru skupa, u četvrtak, 15. maja, biće održano Veče graditelja u Kristalnoj dvorani Hotela “Bosna” sa početkom u 20.00 časova, na kojem će svi učesnici skupa, predavači, privrednici iz oblasti građevinarstva i gosti imati priliku za druženje i poslovne kontakate.
Organizatori skupa, osim Zavoda za izgradnju Banjaluka, jesu i Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske, Arhitektonsko- građevinski fakultet banjalučkog univerziteta i Privredna komora Republike Srpske.
Pokrovitelji skupa su Vlada Republike Srpske i grad Banjaluka, a medijski pokrovitelj je Radio-televizija Republike Srpske. Srna