SANKT PETERBURG , Kineski juan bi mogao da dobije status rezervne svjetske valute nakon što postane potpuno konvertibilan, u procesu koji može trajati oko desetak godina, ocijenio je danas zamjenik ruskog premijera i ministar finansija Aleksej Kurdrin.
On je rekao, na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, da Kina mora prvo liberalizovati vlastitu privredu i dozvoliti konvertibilnost juana, prije nego što se stvore svi uslovi da ta valuta stekne status svjetske rezervne novčane jednice.
“To bi moglo da potraje deset godina”, precizirao je Kudrin, uz napomenu da zvanični Peking mora imati na umu navedene činjenice ako želi do kraja da realizuje plan o pretvaranju juana u globalnu rezervnu valutu.
Kina je, inače, uoči samita političkih prvaka grupe 20 najrazvijenijih i zemalja sa ubrazanim privrednim rastom (G20), 2. aprila u Londonu, predložila stvaranje nove globalne rezervne valute, umjesto američkog dolara, koja bi se zasnivala na takozvanim specijalnim pravima vučenja Medjunarodnog monetarnog fonda.
SAD, Velika Britanija i još neke vodeće zapadne zemlje su, međutim, na londonskom samitu “dvadesetorice” odbacile taj kineski prijedlog, ocijenivši ga “nesvrsishodnim” i “praktično neizvodljivim”.
Rusija se isto zalaže za radikalnu promjenu pozicije dolara u međunarodnim finansijama i svođenje te novčane jednice na jednu od regionalnih valuta, što je, takođe, naišlo na oštro protivljenje zvaničnog Vašingtona.
Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev je ove sedmice ponovo ukazao na namjeru njegove zemlje da rublju pretvori u jednu od regionalnih valuta, koje bi trebalo, prema riječima ruskih zvaničnika, uspostaviti na prostoru jugoistočne Azije, Bliskog istoka i Latinske Amerike.
Tako bi se, uz zone dolara i evra, koje bi bile dominantne u Sjevernoj Americi i Evropi, uspostavio sistem od još nekoliko regionalnih valuta i finansijskih centara, čime bi prestao da važi dolarski monopol koji je, prema ocijenama mnogih kompetetnih eksperata, jedan od glavnih uzroka izbijanja tekuće globalne finansijske krize.