MOSKVA, Ruska “VTB” banka počela je da radi međunarodne obračune u kineskoj valuti – juanima. Prvu transakciju od 20 miliona juana “VTB” je obavila kroz šangajsku filijalu.
Odnosno, svega četiri dana poslije potpisivanja sporazuma sa Bankom Kine.
Dokument predviđa uzajamnu saradnju u kalkulacijama u kojima se koriste nacionalne valute, kao i kod međubankarskog kreditiranja.
Ranije je šangajska filijala “VTB” mogla da ostvari međunarodne transakcije samo u inostranim valutama i u rubljama.
Sada klijenti mogu da ostvare i transakcije u juanima, koristeći otvorene račune u šangajskog filijali, a, takođe, mogu da razmještaju svoje depozite u Kini.
Eksperti smatraju da će obim transakcija u nacionalnim valutama za sada biti neznatan i da juan, ipak, ne može da potisne dolar u rusko-kineskoj trgovini.
Rublje i juani nisu rezervne valute. Potencijal upotrebe juana u uslovima bilateralne saradnje je realno ograničen.
Kada neka kompanija realizuje robu ili uslugu, ona želi da dobije valutu koju može da koristi u spoljnoj trgovini sa drugim državama.
Potpuno odbacivanje dolara u korist juana za sada nije povoljna opcija ni za Rusiju ni za Kinu. Za prelazak na transakcije u juanima bio bi neophodan ogroman rad centralnih banaka dvije države.
Dopunska emisija juana neizbježno bi izazvala inflaciju u Kini.
Iako je 2009.godine Kina predlagala da se valute država BRIKS-a uključe u “korpu” specijalnih prava pozajmica, ipak, nikada nije direktno izjavila da želi juan kao svjetsku rezervnu valutu.
Eskperti objašnjavaju da država koja ima rezervnu valutu neizbježno ide ka trgovačkom deficitu na račun ojačavanja svoje novčane jedinice.