BRATISLAVA, Američki proizvođač čelika “Ju es stil” (U.S. Steel) poslije dvije godine spekulacija, potvrdio je da razmatra odlazak iz Slovačke, prenijeli su mediji u toj zemlji.
Rukovodstvo željezare u Košicama prvi put je saopštilo zaposlenima putem i-mejla da je koncern dobio ponudu koju ozbiljno razmatra.
“Rekli su nam da su razgovori u početnom stadijumu i da će potrajati nekoliko mjeseci. Njihov rezultat može biti i to da američka firma ne napusti Slovačku”, rekao je predstavnik sindikata košičkih metalurga Mikulaš Hintoš.
Ko hoće da kupi željezaru radnicima nije rečeno, a prema lokalnom listu Košički korzar, ima tri zainteresovana kupca. Jedan od njih bi trebalo da bude njemački koncern “Tisen Krup” (ThyšenKrupp). Već duže vrijeme se špekuliše da njemačka firma nudi američkoj zamjenu za svoju posrnulu fabriku u američkoj državi Alabama.
Prema ekonomistima, takav tip trgovine u svijetu je uobičajen, s tim što se kasnije dvije strane finansijski poravnaju. Slovačke fabrike automobila koriste čelik, kako iz “Ju es stila”, tako i iz “Tisen Krupa”.
Međutim, njemačka firma je juče negirala zainteresovanost za Košice.
“Nismo zainteresovani za aktivu ‘Ju es stila’ u Slovačkoj”, rekao je portparol “Tisen Krupa” za čeličane Stefan Etvig.
Govori se i o ukrajinskim čeličanama, koje imaju i udio u krivorožskom kombinatu za preradu rude gvožđa, kao i o “Magnitogorsk ajronu” (iron) i “Stil vorksu” (Steel Works).
Američki mediji i investicioni analitičari koji su nedavno špekulisali o prodaji košičke fabrike, kao potencijalnog kupca navodili su najvećeg svjetskog proizvođača čelika “Arselor Mital” (ArcelorMittal). Koncern je juče odbio da komentariše te napise.
“Ju es stil” je košičku željezaru kupio u novembru 2000. godine. Slovačka vlada je tu investiciju podržala poreskim oslobođenjem koje je važilo do 2010. godine.
“Počinjemo da shvatamo da smo svoju konkurentnost postavili na niskoj cijeni rada i oslobođenju od poreza”, ukazuju slovački ekonomisti.
Prema nekim informacijama, “Ju es stil” hoće da proda svoju posljednju evropsku fabriku i zbog zahtjeva EU o zaštiti životne sredine. Ako bi htjela da ih ispuni, kompanija bi morala da uloži oko pola milijarde dolara. Fabriku u Srbiji “Ju es stil” je prodao prošle godine, podsjeća slovački sajt sme.sk. Tanjug