TOKIO, Zemlje koje hitno ne pomognu automobilski sektor da se sam finansira biće suočene sa masovnom nezaposlenošću, izjavio je šef udruženih auto-kompanija “Reno-Nisan” Karlos Gon.
Na simpozijumu posvećenom razvoju automobilske industrije u Tokiju Gon je rekao da se tragične posljedice krize neće osjetiti odmah, već u nekoliko narednih godina.
Globalno usporavanje teško je uzdrmalo japanske proizvođače kola, koji su posljednjih godina uspješno poslovali zbog velike potražnje za njihovim vozilima u svijetu. Analitičari ocijenjuju da strah u sektoru auto-industrije raste i zbog mogućeg kolapsa tri gigantske američke auto-kuće u Detroitu koje traže hitnu pomoć vlade u Vašingtonu.
Japanske auto-kompanije planiraju da otpuste oko 30.000 radnika zaposlenih na određeno vrijeme prije kraja ove poslovne godine koja se završava narednog marta, upozorilo je japansko ministarstvo rada prošle sedmice.
“Tojota” priprema otkaz za 3.000 radnika, ili 50 odsto ukupno zaposlenih po ugovoru do kraja marta.
Zbog recesije, plate zaposlenih, uključujući i prekovremeni rad i bonuse, prema vladinim podacima, smanjene su 0,1 odsto, na 274.751 jena (2.876 dolara) u odnosu na prošlu godinu, a pooštreni su i uslovi za dobijanje kredita.
Drastičan pad potražnje osjeća se i u SAD, najprofitabilnijem tržištu japanskih auto-kompanija, gdje su isporuke “Tojote” u oktobru pale 23 odsto, “Nisana” 33, a “Honde” 25 procenata.
“Tojota” i “Nisan” predvode najveći pad japanske prodaje automobila u poslednje 34 godine. U novembru, prodaja automobila, kamiona i autobusa, ne računajući mini-automobile, pala je 27 procenata na 215.783 vozila u novembru, saopštilo je danas Udruženje japanskih prodavaca automobila u Tokiju.
“Tojota”, najveći japanski proizvođač kola, prodala je nešto više od 105.000 jedinica, bez robne marke “leksus”, što je pad od 28 odsto. Prodaja “Nisana”, trećeg najvećeg proizvođača u Japanu, smanjena je 30 odsto, na oko 30.000 automobila.
Ukupna prodaja u ovoj godini, kako se procjenjuje, pašće na oko 3,2 miliona jednica, na nivo iz daleke 1974. godine, kada je čitava industrija bila pogođena naftnom krizom.