BEOGRAD, U ovom trenutku se ne pregovara ni sa jednim kupcem, a veoma brzo biće utvrđena cijena ispod koje se akcije neće prodavati. Novac od prodaje “Telekoma” trebalo bi staviti u posebnu kasu, jer će građani tako lakše moći da vide da li se troši kako je predviđeno – na izgradnju infrastrukture.
Ovo za “Novosti” kaže ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić, poslije raspisivanja tendera za prodaju “Telekoma”.
* Procjenjuje se da bi za 51 odsto akcija moglo da se dobije između 1,2 i 1,4 milijarde evra. Da li ste zadovoljni sumom?
– Nisam detaljno gledala poslovne knjige “Telekoma”, ali pretpostavljam da je adekvatna procjena vrijednosti, jer smo angažovali vrhunskog finansijskog savjetnika.
* Šta država konkretno prodaje, jer se čini da postoji zabuna oko procenata?
– Na tenderu će se prodati 51 odsto. Ukoliko Grci budu prodavali svoj dio od 20 procenata u “Telekomu”, to znači da će država prodati svojih 31 odsto.
* Ko pregovora sa Grcima i koliko traju ti razgovori?
– Pregovore vodi predsjednik Vlade, jer je to u njegovoj nadležnosti, a sve traje već nekoliko mjeseci.
* Zašto, onda, nije sačekan kraj tih pregovora, pa da se tačno zna koliki je državni procenat na prodaju?
– To je, po prirodi stvari, paralelan proces. Grci imaju velikih finansijskih problema u svojoj državi i ni njima nije lako da dođu do odluke o prodaji.
* Ukoliko se bude mijenjao procenat koji država prodaje, da li će morati da se raspiše novi tender?
– Ne. Nudi se 51 odsto akcija i za strateškog investitora važno je da dobije većinsko vlasništvo, a ne od koga će da kupi.
* Vlada je, ipak, odlučila da zadrži “zlatnu akciju”…
– Zadržavamo pravo veta na određene strateške odluke. Recimo, ako novi vlasnik bude htjeo da proda kompaniju, mi to možemo da spriječimo.
* Koje se kompanije raspituju? Da li se sa nekima već vode ozbiljni razgovori o prodaji?
– Trenutno se ni sa kim ne vode pregovori. U ovoj fazi zainteresovani treba da se jave na tender. A interesovanje su, osim “Dojče telekoma”, izrazili “Frans telekom”, “Telekom Austrije” i egipatski “Oraskom”.
* Pominje se i da se u javnosti namjerno pravi zabuna, s ciljem da se vrijednost 51 odsto “Telekoma” umanji do 1,2 milijarde evra koliko je “Dojče telekom” spreman da plati…
– To su neosnovane priče. U ovoj fazi, naravno, svi potencijalni kupci vrše pritisak da se očekivana cijena spusti. Oni, kako kaže naš narod, tvrde pazar, a mi držimo cijenu.
* Postoji li donja cijena ispod koje se “Telekom” neće prodavati?
– Ta cijena još nije utvrđena, ali će se znati vrlo brzo.
* Na šta će se trošiti novac dobijen od prodaje?
– Na infrastrukturu i tu nema nikakave dileme.
* Ne postoji saglasnost gdje taj novac treba da se slije – u budžet ili u posebnu kasu.
– Mislim da je dobro da taj novac bude na posebnoj gomili. Jer, kada bi sve bilo na jednom mjestu, onda bi se odatle uzimalo za rješavanje problema koji “gore”.
* Ko će kontrolisati trošenje iz te posebne kase?
– Ministarstvo finansija će, nesumnjivo, kontrolisati zakonitost isplata. Ali, prije toga neko mora da kontroliše da li su poslovi završeni na terenu. Sigurno će se naći uloga za Nacionalni savjet za infrastrukturu ili Ministarstvo za infrastrukturu ili Ministarstvo za NIP. Možda će da se formira i neko ad hok tijelo za kontrolu.
* Postoji bojazan da će sredstva otići na, recimo, finansiranje predizborne kampanje…
– Uvijek ima bojazni. Ali, mislim da je ovo jedna vrlo dobra platforma za sljedeće izbore. Građani će vrlo dobro moći da vide da li su pare otišle za infrastrukturu i koliko ćemo u maju 2012. godina imati stotina kilometara auto-puteva.
* Kada će leći novac od prodaje “Telekoma”?
– Redosled je sljedeći: do 26. novembra zainteresovani kupci mogu da se prijavljuju, a pobjednik će se znati na početku sljedeće godine. Da bi novac legao potrebna su dva-tri mjeseca.
* Šta će biti sa radnicima “Telekoma”, jer će novi vlasnik sigurno utvrditi da postoji višak?
– Postojaće socijalni program i svi koji ne žele da ostanu dobiće otpremninu. Ne sumnjam da će se postići dogovor sindikata, zaposlenih i novog vlasnika.
* Hoće li građani imati jefitnije impulse i bolje usluge?
– Mislim da će prvi korak novog vlasnika biti agresivnija ponuda paketa usluga – mobilne, fiksne telefonije, interneta i IPTV. Ti paketi trebalo bi da budu povoljniji.
Rizik posla
* Pominje se rekonstrukcija Vlade. Da li biste u toj “sječi” mogli da ostanete bez ministarske pozicije? – Ministarsko mjesto može da se izgubi svakog dana i to se prihvati čim se preuzme taj posao. Nisam čula u Vladi da se pominje rekonstrukcija, ali se takve odluka uvijek donose na najvišem nivou. Novosti
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sta imaju da vagaju? Grci su im do`akali, jer nisu raspisali transparentan tender, nisu naveli cije vlasnistvo prodaju, tako da ako OTE bude prodavao svojih 20% Srbija moze prodati samo 31% , a prica o kasnijoj prodaji 49% pada u vodu jer niko nece kupiti manjinski paket, tako da Njemci kupovinom 31% (umjsto prvobitnih 40%) za manje para dobijaju Telekom Srbija (jer je logicno da za OTE nece davati novac vec ce odraditi papiroloski…)
ŠVABI SU UVEK BILI ŠVABI…za ostale se zna gde su i gde im pripada mesto.
Samo izgleda u Srbiji ne znaju da je Telekom vec prodat Nijemcima:)
“Cilj održanog sastanka je upoznavanje gdin-a Coisne sa stanjem u sektoru telekomunikacija u Bosni i Hercegovini i ulogom Konkurencijskog vijeća, kao tijela nadležnog za uspostavljanje efikasne tržišne konkurencije. Gdin-a Coisne zanimao je stav Konkurencijskog vijeća o transakciji 51% tržišnog udjela Telekoma Srbije Deutsche Telecom-u, naglašavajući mogućnost narušavanja tržišne konkurencije, s obzirom na operatere koji su već u vlasništvu Deutsche Telecom-a.”
http://www.bihkonk.gov.ba/ba/sjednice/saop%20francambs.htm