NJUJORK, Američka hipotekarna kriza ima još jednu žrtvu koja je izazvala pravi šok u SAD, pošto je bankrotirala druga najveća nezavisna hipotekarna banka u toj zemlji “Indi mek benkorp” (IndyMac Bancorp Inc.).
Pošto je proglasila bankrot, zbog gubitaka koji se kreću između 100 i 500 miliona dolara, ta banka je započela proces likvidacije firme, objavila je agencija Bloomberg.
Ta hipotekarna banka ima oko 50 povjerilaca, a u prvoj polovini jula je počeo njen nagli pad pošto su ulagači, u strahu od kraha te finansijske institucije, počeli da iz banke uzimaju svoju štednju.
Zbog toga je federalna institucija za osiguranje uloga (FDIC) 11. jula zatvorila i preuzela u svoje ruke “Indi mek benkorp”, da bi je nešto kasnije ponovo otvorila pod izmjenjenim imenom “Indi mek Federal benk” s tim da će FDIC tražiti moguće kupce za tu posrnulu banku, što joj, očigledno, nije uspjelo.
Mnogi analitičari su, međutim, već reagovali na bankrotstvo ove hipotekarne banke bojaznima da je to “samo početak prave lavine koja bi mogla da pogodi segment srednje velikih, eventualno regionalnih američkih banaka koje nemaju toliko snažnog kapitala kao državne banke”.
“Tako je serija kraha kod tih banaka, vjerovatnija”, upozorio je glavni ekonomista kompanije „Patria Finance“ Dejvid Marek.
On, takođe, smatra da će kasnije to, najverovatnije, dovesti do čitave serije fuzija i akvizicija na tom bankarskom tržištu, “pošto će snažnije banke tražiti svoje žrtve upravo kod onih banaka koje su podlegle krizi američkog tržišta nekretnina”.
Što više budu padale cijene nekretnina u SAD, tako će određeni tipovi banaka dospjevati u slične probleme kao i “Indi mek”, upozoravaju analitičari.
I četvrta po veličini američka banka “Vehovija” (Wachovia) je krajem prošlog mjeseca obznanila rekordni tromjesečni gubitak od 8,9 milijardi dolara (u drugom kvartalu 2008.), u poređenju sa čistim profitom od 2,3 milijarde dolara u isto vrijeme lane, takođe zbog nemogućnosti da naplati svoja hipotekarna potraživanja, objavile su svjetske agencije.
Ovi gubici obuhvataju i otpis imovine u iznosu od 6,1 milijarde dolara.
Ta banka je, takođe, saopštila i da smanjuje dividendu (koju dobijaju akcionari na kraju fiskalne godine), i to čak za 87 procenata na samo 0,05 dolara, sa prethodnih 0,375 dolara po akciji.
“Vehovija” se, povrh svega, odlučila da otpusti 6.350 zaposlenih, a njene akcije su ove godine izgubile ukupno 65 procenata svoje ranije vrijednosti.