BEOGRAD, Ekonomisti i privrednici smatraju da će se vidljiviji oporavak srpske privrede osjetiti tek 2012. godine, a da nas do tada čeka drugi talas krize.
Ekonomska kriza u Srbiji trajaće još najmanje dvije godine, a prvi vidljivi znaci oporavka i boljeg života mogu se očekivati tek 2012, kažu za Press domaći analitičari i privrednici.
Po njihovim riječima, srpska privreda je daleko od izlaska iz recesije jer od početka godine rastu nezaposlenost, javni i spoljni dug, budžetski deficit i broj građana koji žive ispod granice siromaštva.
Drugi talas krize
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže za Press da je rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od svega jedan odsto u prvom kvartalu 2010. minimalni pomak, na osnovu koga se ne može zaključiti da se Srbija nalazi na uzlaznoj putanji.
– Stvarni izlazak iz ekonomske krize će početi onda kada se zaustavi tendencija rasta broja nezaposlenih u Srbiji. Pozitivne stope rasta srpskog BDP-a u narednom kvartalu nije realno očekivati, iz nekoliko razloga. Prvo, iscrpljeni su efekti prethodnih mera Vlade Srbije, vezani za subvencionisane kredite privredi i stanovništvu. Zbog toga u narednom periodu treba očekivati rast nelikvidnosti preduzeća, odnosno opadanje proizvodnje i otpuštanje radnika, kao i značajno smanjenje tražnje – naglašava Savić.
Prema njegovoj ocjeni, ozbiljne teškoće zadesiće i izvoznike.
– Imajući u vidu drugi talas krize koji je pogodio veliki broj zemalja EU, kao i one iz našeg bližeg okruženja, ozbiljne teškoće imaćemo pri izvozu srpskih proizvoda na ova tržišta. Nepopustljivost MMF-a u ispunjavanju postavljenih zahteva između ostalog će povećati broj nezaposlenih radnika za nekoliko hiljada. Rapidno smanjenje priliva stranog kapitala usporiće oporavak uslužnih delatnosti u Srbiji, koje su prethodni razvoj upravo temeljile na ogromnom uvozu. Imajući u vidu sve ove okolnosti, ne verujem da se ozbiljniji oporavak Srbije može očekivati pre 2012. godine. Da bi do toga došlo, Srbija u potpunosti mora da promeni dosadašnje ponašanje i usvoji novu strategiju razvoja, koja će se fokusirati na razvoj izvozno orijentisane industrije – smatra Savić.
Slabljenje dinara i pored intervencija Narodne banke Srbije, kaže Savić, pokazuje sve dugoročne bolesti srpske privrede, koja je nedovoljno konkurentna i potpuno zavisna od priliva stranog kapitala.
Prepoloviti administraciju
Direktor subotičkog „Pionira” Stevan Santo smatra da bi Srbija i u slučaju da se nije dogodila svjetska ekonomska kriza danas bila u ovom stanju.
– Možda bi nam malo sporije padala proizvodnja, možda bi malo sporije rasla nezaposlenost, ali bi u suštini stvari bile ovakve. Naš osnovni problem je što administraciju ne treba smanjiti za 10 odsto, kako planiraju, već je bukvalno prepoloviti. Kada to neko na političkom nivou bude prvi rekao smatraću da je to prvi ozbiljan čovek kome bi moglo da se veruje – kaže Santo, i dodaje:
– Vlada Srbije se bavi problemom kako da državnim pisarima odmrzne platu. Pa će se onda desiti šta? Navodno će nam biti bolje. To toliko jasno pokazuje da ovde ne postoji ekonomska politika, već samo pokušaj kupovine vremena političkih šarlatana na našoj sceni.
On upozorava da se u budžet slilo manje novca nego što je planirano, pa će deficit porasti.
– Deficit će biti još veći pošto se porezi neće povećavati i na kraju godine ćemo se još više zadužiti u inostranstvu. Ako neko uopšte bude hteo da nam da novac. Ako ne, onda ćemo imati grčki scenario mnogo brže nego što neki misle. Nije suština grčkog scenarija samo veličina duga koji je ta zemlja imala. I prošle godine je isto toliko dugovala. Grčki scenario počinje onda kada vam banke kažu: „Znate šta, gospodo, ne damo vam više novca i ne interesuju nas vaši problemi” – objašnjava Santo.
Ratko Božović: Srbi imaju vakum u glavi
Sociolog Ratko Božović ističe da je „srpski specijalitet” da svoje loše poteze i slabosti pravdaju krizom koja dolazi od drugih.
– Svi su nam krivi za raspad stare Jugoslavije, a sada opet imamo razlog da okrivimo druge za svetsku ekonomsku krizu. Ispada da nikada nismo mi krivi za ono što nam se dešava. A to je nemoguće. Građani su nemirni, nervozni, stresno žive i depresivni su. Imaju vrlo malo energije. Čovek u krizi nije kompetentan da prosuđuje. Sada smo u jednom vakuumu jer je stari sistem srušen, a novi nije uspostavljen, i to je najgora moguća pozicija. Kao da imamo vakuum u glavi koji nas koči da rešimo sopstvene probleme – kaže za Press Božović.
fakti
*U maju 2010. godine u odnosu na isti mjesec 2009. godine cijene na malo su povećane za 6,8 odsto
*Troškovi života u maju u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku su viši za 1,3 odsto
*U maju 2010. godine u odnosu na isti mjesec 2009. godine troškovi života su povećani za 3,8 odsto
*Od početka godine 45.000 radnika ostalo je bez posla
*Računi 80.000 preduzeća su već blokirani, sa trendom da stotinu preduzeća dnevno ide u blokadu
*Prosječna plata u aprilu bila je 34.952 dinara Press