BEOGRAD, Telenor će poslije uvođenja „pametne mreže“, usmjeriti aktivnosti na povećanje brzine protoka informacija, kaže generalni direktor te kompanije Ćel Morten Jonsen.
“Nastavićemo sa investicijama i nakon kompletne zamjene mreže koju smo završili prošle godine, usmjerićemo se na još veću pokrivenost i veće brzine”, kazao je on.
Jonsen je rekao da je platforma za te procese spremna, a pošto i ona bude završena, korisnicima će biti ponuđen još bolji širokopojasni internet.
Jonsen je kazao da su u slučaju licence za fiksnu telefoniju koju je kompanija Telenor kupila prije više od dvije godine, već ostvareni značajni rezultati.
„S jedne strane gledano, rezultati su fantastični – kompletno smo liberalizovali tržište infrastukture u Srbiji. Postavili smo svoje kablove od mađarske granice preko Novog Sada, Beograda, Niša do bugarske granice, i dalje u Crnoj Gori. Osim toga, sa Telekomom su dogovoreni komercijalni uslovi saradnje”, naveo je prvi čovjek Telenora.
Prema Jonsenu, ta liberalizacija je dobra za sve jer će druge kompanije sada i od Telenora kupovati usluge.
Ipak, kako je istakao Jonsen, Telenor nema namjeru da sa uslugom fiksne telefonije ulazi u segment tržišta koji obuhvata rezidencijalne korisnike, jer je to za ovu kompaniju „ekonomski nemoguće“. ”Mi smo usmjereni na povezivanje malih i srednjih preduzeća sa optičkim kablovima ili drugim uslugama koje su dio fiksne telefonije”, naveo je Jonsen.
Čelnik Telenora je dodao da je bilo ideja o aktiviranju te kompanije na tržištu ADSL, ali su uslovi koje je propisao Ratel “onemogućili poslovanje u toj oblasti.” Zato će Telenor uglavnom razvijati ponudu za mala i srednja preduzeća.
Najvažniji segment poslovanja svakako predstavlja širokopojasni internet, jer je oblast govornog saobraćaja gotovo iscrpljena, smatra Jonsen i podvlači značaj brzog interneta za razvoj društva u cjelini.
Generalni direktor Telenora je istakao da brodbend daje građanima mogućnost da pristupe brzom internetu gdje god da se nalaze, a državnoj upravi nudi mogućnost da pojednostavi svoje procedure uvođenjem elektronske uprave, ali i niza drugih projekata.
Prema Jonsenu, Pored najnaprednije platforme, odnosno Pametne mreže, veoma bitan je i korisnički interfejs, odnosno način na koji ljudi koriste svoje pametne telefone.
Zato je Telenor upravo pokrenuo platformu koja će korisnicima olakšati korišćenje naprednih uređaja i pristup informacijama koje su im svakodnevno potrebne, od mogućnosti da kontrolišu svoj račun do povezivanja na društvene mreže, i-mejl nalog i čitanje najnovijih vijesti.
Stranci ne smiju biti povlašćeni
Jonsen je, među preduslove koje nova vlada treba da stvori kako bi omogućila pokretanje i razvijanje poslovanja, ocijenio da su potrebna jača, nezavisnija regulatorna tijela, kompetentna birokratija koja razumije šta je za kompanije važno i efikasni sudovi.
”Zato vlada treba da radi na jačanju institucija. Loše je kad vlada počne da se bavi nekim pitanjima koja bi trebalo da budu zakonski sasvim jednostavna. Tako se gubi vrijeme”, naglasio je Jonsen.
Ključno, po Jonsenu, je i pojednostavljivanje rada malih i srednjih preduzeća kako se ona ne bi stalno borila sa raznim inspekcijama, formularima i komplikovanim procedurama.
”Naravno da su strane investicije važne, ali strane kompanije ne treba da budu povlašćene. Vlada treba da obezbjedi jednake i privlačne uslove poslovanja za sve, prije svega za domaće investitore, koji će onda djelovati kao magnet za strane investitore. Uspjeh velikih kompanija, kao što su Telenor ili Fijat, zasniva se na mogućnosti građana da rade, zarađuju, da kupe šta god požele – bilo automobili, bilo paket mobilnih usluga, kao i da plate poreze”, istakao je Jonsen.
Jonsen je izrazio zadovoljstvo razvojem kompanije, kao i uvećanjem udjela na tržištu mobilnih komunikacija posljednjih nekoliko godina, dodavši da taj trend ipak neće biti nastavljen u tolikoj mjeri. Razlog za to je ekonomska situacija, ali i snažna konkurencija, kao i tržište koje će biti sve stabilnije, dodao je on. Jonsen je istakao da su efekti ekonomske krize izbjegnuti jer su investicije te kompanije dugoročne, “ne na godinu ili dvije”. ”Zato investiramo i kada su teška vremena, uložili smo mnogo i prošle godine, a nastavljamo i ove”, kazao je Jonsen i dodao da će na kraju godine imati više zaposlenih nego što ih je bilo na početku 2012, što svjedoči da nema planova za otpuštanja.
Generalni direktor Telenora je posebno podvukao značaj obrazovanja, koje mora postati prioritet svake zemlje. ”Svaka uspješna zemlja ima dobar obrazovni sistem, prije svega univerzitete. Bitni su, takođe, dobri poslovi koji pružaju mladima mogućnost da razvijaju svoje vještine i talente i učestvuju u razvoju društva”, istakao je Jonsen. Obrazovanje, jednostavnije procedure, posebno za mala i srednja preduzeća i rad na jačanju državnih institucija su tri ključne stvari na kojima treba raditi, zaključio je generalni direktor Telenora . Tanjug