BEOGRAD, Srbija je na samom evropskom začelju u razvijenosti informacionih tehnologija. Građani Srbije bi uvođenjem novog poreza na prodaju kompjutera i kompjuterske opreme bili samo dodatno ugroženi.
Ovako u razgovoru za “Novosti” Veselin Jevrosimović, osnivač i vlasnik “Komtrejda”, vidi prijedlog Ministarstva finansija da se poveća PDV na kompjutere, ali i pozdravlja amandmane Demokratske stranke da se od ovoga ipak odustane.
– Potpuno je pogrešan trenutak za uvođenje novog poreza na kupovinu računara i računarske opreme. Znam da je to usaglašavanje sa poreskim stopama Evropske unije, ali to je sada za sve nas u Srbiji pogubno.
* Kakva je bila ova poslovna godina? Da li je kriza, makar malo, usporila?
– Kriza se tek zahuktava i uvjeren sam da će trajati još pet godina. Tek od 2012. možda ćemo malo osjetiti da posustaje. Tržište informacionih tehnologija je u konstatnom padu posljednje tri godine. U odnosu na 2008. pali smo gotovo 60 procenata. Računari se sve slabije prodaju, uostalom kao i druga roba. Mi smo 2008. prodali 450.000 kompjutera, godinu dana kasnije 370.000, a ove godine 350.000. Znači, konstantan pad. Ako bi na sve to došli i dodatni porezi, nije teško zamisliti šta bi se tek dešavalo.
* Vladajuća koalicija će, vjerovatno, amandmanima na prijedlog budžeta ostaviti dosadašnji porez od osam odsto, ali ko bi, po vama, osjetio moguće poskupljenje?
– Najmlađi, nesumnjivo. Najugroženiji su đaci, studenti, ali i privreda, odnosno kompanije čije je poslovanje nezamislivo bez računara. Mi smo ionako na evropskom začelju. Šokantan je podatak da u Srbiji na 72 đaka ide jedan računar, dok će u Evropskoj uniji za pet godina svaki učenik morati da ima svoj računar u školi kako bi funkcionisalo on-lajn učenje. To je naša realnost.
* Rečeno je da bi veći porezi popunili rupe u budžetu?
– Sumnjam i u ekonomske pomake ukoliko se usvoji ta mjera. Planirano je da od uvođenja poreza na kupovinu računara država u kasu stavi oko 600 miliona dinara, odnosno šest miliona evra. Mislim da to nije cijena koju društvo treba da plati, jer smo ionako izuzetno loše kompjuterski obrazovani. A i oni koji jesu – odlaze iz zemlje.
* Osjeća li to i vaša kompanija kada tražite stručnjake?
– Svakako. Sve nam je veći problem da nađemo stručnjake. U ovom trenutku imamo 70.000 visokoobrazovanih koji žive i rade van granica Srbije. To našu zemlju košta čak 12 milijardi evra. Mada, njihovo školovanje, iskustvo, rad – nemaju cijenu.
* I vi sve više poslovanje izmještate iz Srbije…
– Mi smo kao kompanija prerasli i Srbiju, ali i region. U ovom trenutku više od 60 odsto naših prihoda ostvarujemo na tržištu Evropske unije i Amerike. “Komtrejd” je i 2010. zadržao status najveće IT kompanije u regionu jugoistočne Evrope. Na nedavno objavljenoj listi 100 najvećih IT kompanija nalazi se 18 srpskih preduzeća, zajedno sa 35 kompanija iz Hrvatske i 23 iz Slovenije, a “Komtrejd” zauzima prvo mjesto sa prihodom od 231 milion evra u toku 2009. godine.
* Jedan ste od rijetkih srpskih biznismena koji je razvio posao i u Hrvatskoj i Sloveniji. Kako ste uspjeli?
– Mi smo veoma mali kao tržište i samo u povezivanju i regionalizaciji imamo kakvu-takvu šansu da se nosimo sa evropskim kompanijama. Ja sam tamo, jednostavno, otvorio kompaniju, u kojoj su zaposleni njihovi stručnjaci, a nekadašnji slovenački “Hermes”, koji smo kupili, ubjedljivo je najjača IT kompanija u ovoj državi Evropske unije.
Trećina građana koristi kompjuter
Negdje oko 30 odsto građana Srbije kompjuterski je pismeno, ali to je uslovna brojka. U nju ulaze i oni koji znaju da koriste samo Internet, pretraživanje po socijalnim mrežama, kao što je “Fejsbuk”, “Jutjub” i slično. Daleko smo od evropskog prosjeka – kaže Jevrosimović. Novosti
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba