BEOGRAD, Mjere Vlade Srbije za saniranje posljedica suše potrebno je hitno i ostvariti, kako bi jesenja sjetva bila bolje pripremljena i obavljena, saglasni su poljoprivrednici.
Predsjednik Upravnog odbora Asocijacije poljoprivrednika Srbije Miroslav Kiš ocijenio je u da su te mjere “više nego dobre i neophodne poljoprivrednicima u ovoj teškoj situaciji”, ali je istakao da će biti samo “slovo na papiru i obećanje” ukoliko ne budu precizirane i što prije realizovane.
Ministarstvo poljoprivrede Srbije, smatra Kiš, mora svaku predloženu mjeru konkretizovati, da bi se tačno znalo ko, šta i koliko će pomoći dobiti svako gazdinstvo, kad će i na koji način ta pomoć biti ostvarena, jer, kako je rekao, mnogi proizvođači, za sada, “ne vide sebe u tim mjerama”.
Kiš je napomenuo da bi trebalo jasno navesti kolike će biti subvencije za dizel gorivo i pod kojim uslovima će poljoprivrednici dobijati bonove.
Predjednik Skupštine Asocijacije poljoprivrednika Miroslav Ivković izjavio da će od najnovijih vladinih mjera pomoći agraru “poljoprivrednici imati koristi i svako može da se pronađe u nekoj od njih”, ali je napomenuo da se ne može očekivati da država Srbija nadoknadi svu štetu od ove velike suše.
Sada bi se trebalo usredsrediti na to da, u sprovođenju mjera, poljoprivrednicima bude obezbijeđeno regresirano gorivo, kao i novac za kupovinu kvalitetnog sjemena i mineralnog đubriva.
On je, medđtim, upozorio da bi eventualna zabrana izvoza žitarica bila štetna za neposredne poljoprivredne proizvođače jer bi to, imajući u vidu ranija iskustva, korist donijelo samo trgovcima poljoprivrednim proizvodima.
Na nužnost obezbijeđivanja povoljnih uslova za sjetvu upozorio je i predsednik Udruženja “100 paora plus” Vojislav Malešev naglašavajući da bi, u sprovođenje mjera Vlade Srbije aktivnije trebalo da bude uključena Direkcija za robne rezerve Srbije.
Tebalo bi omogućiti i otkup pšenice po realnim paritetima, kako bi proizvođači što povoljnije nabavili repromaterijal za sjetvu.
Malešev ističe da bi trebalo ispoštovati i ranije data obećanja, prije svega, ona o investicijama u poljoprivredi od ukupno 1,2 milijarde dinara jer su, kako je rekao, mnogi poljoprivrednici uložili u mašine i opremu značajna sredstva, očekujući pomoć države Srbije. Tanjug