LONDON, Jen je u petak na međunarodnim deviznim tržištima snažno ojačao prema dolaru, evru i funtu jer je značajno porasla potražnja za sigurnim utočištima za kapital zbog političke neizvjesnosti i nakon medijskih napisa da Evropska centralna banka (ECB) ne razmišlja o ublažavanju pravila vezanih za monetarno popuštanje.
Jen je u takvim okolnostima poskočio 0,8 odsto prema dolaru kojim se tako trgovalo po 102,43 jena.
Funta je bila više od jedan odsto na gubitku prema jenu, skliznuvši na 136,11 jena, ali se zadržala iznad najnižeg nivoa u tri i po godine od 133,65 jena na koju je skliznula prošlog petka. Funta je ostala više-manje nepromijenjena prema dolaru u usporedbi s prethodnim zatvaranjem i njome se trgovalo po 1,3296 dolara.
Evro se u petak blago oporavio prema dolaru od oštrih gubitaka dan ranije nakon što je Reuters objavio da ECB trenutno ne razmišlja o ublažavanju propisa na planu monetarnog ublažavanja, pa se evrom trgovalo po 1,1110 dolara, što znači da je ostao više-manje nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje.
Japanski jen, tradicionalno utočište za kapital u nestabilnim vremenima, nakon Brexita je poskočio na najviši nivo u dvije i po godine, da bi potom posustao njegov uspon, pa je tri uzastopna trgovinska dana slabio prema dolaru i evru kako se funta polako oporavljala od oštrih gubitaka zbog kojih se našla na najnižim nivoima od 1985. godine.
U atmosferi pojačane političke neizvjesnosti u Britaniji i nakon što je guverner britanske centralne banke Bank of England (BoE) izjavio da će vjerojatno biti potrebni dodatni monetarni poticaji tokom ljeta da bi se poduprla privreda, funta se u petak ponovno našla pod pritiskom.
“Imaćemo daleko više globalnih reperkusija na sve to… pa s obzirom na rizik da bi globalni rast mogao usporiti, ne mislim da će se ulagači u većoj mjeri povlačiti iz jena”, kazala je valutna analitičarka u Rabobanci Jane Foley. Hina