BEOGRAD, Guverner NBS Radovan Jelašić upozorio je da pojedini političari, predstavnici izvršne vlasti i državnih institucija šalju negativnu poruku domaćoj ekonomiji da je dinar “na izdisaju” kada kažu, i ne trepnu, da je domaća valuta loša i da je treba istisnuti iz sistema i zameniti evrom, ocjenjujući da to može to može vještački da izazove slabljenje dinara.
Posljedica toga može da bude da građani i privreda sigurnost traže kupovinom evra zbog nepovjerenja u dinar, a to onda dovodi do slabljenja domaće valute, upozorio je Jelašić, ukazujući da je u tom slučaju NBS stavljena u poziciju ili da povlači višak dinara sa tržišta preko repo hartija ili da još više interveniše na deviznom tržištu.
U autorskom tekstu u najnovijem broju nedjeljnika NIN, Jelašić je rekao da bi takva situacija, “stvorena političko-populističkim egzibicionizmom”, centralnoj banci znatno otežala ostvarenje njenog ključnog cilja – stabilnost kursa, ocjenjujući da je kurs jedan od bitnih faktora koji utiče na inflaciju i stabilnost finansijskog sistema.
Jelašić je predočio da bi, sa aspekta trošenja deviznih rezervi, za državu bila skuplja varijanta da stalno interveniše na deviznom tržištu da bi održala stabilnost kursa.
“U kriznim vremenima ponovo je dobio na značaju uticaj države na privredu i nekima se to očito baš mnogo dopalo, kako onima koji uslovno rečeno daju, tako i onima koji primaju”, rekao je Jelašić, podsećajući da država obezbjeđuje subvencije, kreditira, daje specijalne pogodnosti nekim firmama, uključuje se u obezbjeđivanje kredita za određene projekte, masovno se zadužuje za infrastrukturu i osigurava plate u javnim preduzećima.
Država to čini u ime sprječavanja eskalacije krize, preduzimajući razne mjere za koje nije uvijek jasno koliko su podržane realnim materijalnim mogućnostima same države i kako će se sutra iz njih izaći, rekao je on.
“Sigurno je da će ekonomski populizam biti teže ostvarljiv kada budemo imali zakon o budžetskoj disciplini, koji će proširiti atribute fiskalne odgovornosti”, smatra Jelašić, ističući da će sa povećanjem transparentnosti i fiskalnom odgovornošću biti mnogo teže da se kompenzuju, “prebiju”, peglaju socijalne i druge problemei preko javnih preduzeća i slično.