BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je danas da Vlada Srbije mora da smanji izdatke budžeta za 12 odsto, što je jedan od uslova za odobravanje aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
“Ako Srbija ne povuče značajna sredstva za infrastrukturne projekte možda će u ovoj godini i negativni rast bruto domaćeg proizvoda od minus dva odsto `izgledati jako optimistično`”, rekao je Jelašić u Beogradu na prezentaciji za novinare aktivnosti centralnih banaka Srbije i BiH na ublažavanju efekata svjetske ekonomske krize na finansijske sisteme i ekonomije dvije zemlje kojoj je prisustvovao i guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić.
Jelašić je naveo da se već sada vidi smanjenje prihoda u budžetu, jer je u prva tri mjeseca ove godine zabilježen pad i uvoza i izvoza, navodeći da će Srbija najprije osjetiti efekte kroz smanjenje prihoda u budžetu od carina i PDV-a, a tek kasnije od smanjenja prihoda od akciza.
On je rekao da ekonomska kriza nije lokalna niti privremena, što zahtijeva strukturno prilagođavanje.
Jelašić je rekao da postoje značajne aktivnosti banaka i zajedničke inicijative u sferi supervizije bankarskog sektora, kao i zajednički nastup prema supervizorima zemalja odakle potiču banke koje su značajni investitori u bankarskom sektoru Srbije i BiH.
On je dodao da ove dvije banke zajednički učestvuju na regionalnim seminarima, te da nema ni jednog međunarodnog seminara u Beogradu, a da nema nekog predstavnika iz Sarajeva, naglasivši da postoji i razmjena zaposlenih između centralnih banaka.
Jelašić je podsjetio da je sa centralnim bankama BiH i Crne Gore krajem 2007. godine potpisan Sporazum o kliringu i naveo da trenutno u tom međubankarskom kliringu učestvuje 23 banke, 17 banaka iz Srbije i pet banaka iz BiH