BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da bi, prema prijedlogu MMF-a, minus u državnoj kasi sljedeće godine trebalo svesti na 3,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, što znači da je neophodno uštedeti između 30 i 40 milijardi dinara.
Jelašić je za dnevni list “Danas” izjavio da je sada pitanje kako to postići ističući da je vlada odlučila da ne povećava poreze, prije svega PDV, i da tih četrdesetak milijardi nadomjesti smanjenjem rashoda, odnosno reformom javnog sektora.
“Bez obzira da li je reč o 10.000 ili 14.000 državnih službenika koji će ostati bez posla, to će prema grubim procenama budžetu doneti uštedu od 10 do 12 milijardi dinara, što je oko trećine neophodnih ušteda”, objasnio je guverner.
“To je dobar početak, ali ako je preliminarni dogovor da se deficit spusti na 3,5 odsto, onda to podrazumjeva dodatne uštede ili dodatne prihode. Ako smo odustali od povećanja PDV-a, onda bi alternativa mogli da budu drugi poreski prihodi”, ukazao je Jelašić.
Prema njegovim riječima, otpremnine su jednokratan trošak “i ako je dilema da li će, i za koliko, njihova isplata uvećati budžetski deficit, onda povećanje deficita zbog otpremnina ne bi trebalo da bude problem ni za državu, ni za poreske obveznike, ni za MMF”.
Jelašić je naglasio da će vlada morati da dokaže svoju spremnost za reforme najpre dogovorom sa MMF, a zatim i realizacijom dogovorenih mjera.
“Izvjesno je, međutim, da je Vlada odabrala teži put u odnosu na povećanje PDV-a i smanjenje nominalnih zarada, kako je ranije bilo dogovoreno. Biće ključno da misiju MMF-a uvjerimo u to da reforme ne znače samo usvajanje zakona, što jeste nužno, ali daleko od toga da je i dovoljno, imajući u vidu šta smo sve obećavali”, rekao je on.
“Prethodno bi trebalo postići dogovor sa sindikatima, usaglasiti broj viška zaposlenih po ministarstvima itd. To će biti najteži zadatak i upravo na tom nivou će do punog izražaja doći spremnost za politički konsenzus”, precizirao je guverner.
Jelašić je ocijenio i da će dogovor sa MMF-om sigurno, prije ili kasnije, biti postignut, kao i da bi se negativan ishod pregovora loše odrazio na rejting Srbije, jer ne bismo mogli da dobijemo novac od Svjetske banke i Evropske unije, a moglo bi se postaviti i pitanje dalje primjene Bečkog sporazuma i podrške inostranih banaka.