BEOGRAD, Guverner NBS Radovan Jelašić izjavio je da bi Srbija mogla ostati bez novog aranžmana sa MMFom ako se ne bude smanjila potrošnja.“Ukoliko Vlada Srbije rebalansom budžeta poveća manjak u državnoj kasi bez promjene njegove strukture u pravcu smanjenja rashoda za tekuću potrošnju i ukoliko se izvori za pokriće deficita svedu samo na zaduživanje i prihode od privatizacije, Srbija bi mogla ostati bez novog aranžmana sa MMF-om”, izjavio je on za novi broj Ekonomist magazina.
On je naglasio da se slaže sa stavom ministarke finansija Diane Dragutinović da bi fiskalna politika trebalo da bude ekspanzivnija, ali ne na način da se budžetski deficit pokriva na teret zaduživanja i prihoda od privatizacije, već na teret prilagođavanja.
Jelašić je istakao da to znači značajno smanjenje tekuće potrošnje i značajno povećanje investicija.
On je kazao da deficit u Srbiji može da se poveća, “ali samo uz uslov da se poboljša njegova struktura, odnosno da se skreše tekuća potrošnja”.
Na pitanje da li ga brinu stavovi predstavnika Vlade Srbije da ne treba očekivati smanjenje penzija i plata koje se isplaćuju iz budžeta, te da li to znači da neće biti kresanja potrošnje, Jelašić je kazao da to znači da ćemo duži vremenski period živjeti sa većom stopom inflacije.
On je istakao da to takodje znači da su veće šanse da u narednom periodu prije dođe do slabljenja nego jačanja kursa dinara.
“U tom slučaju nećemo imati ni novi arnžman sa MMF-om, samim tim ni planirani dotok stranog kapitala, pa će ove godine i investicije biti mnogo manje od originalno planiranih”, rekao je Jelašić.
Guverner NBS je ocenio i da je moguće obezbijediti veću stabilnost dinara i smanjenje referentne kamatne stope, ali i naglasio da je uslov za to da se prethodno značajno smanje inflatorni pritisci, kao i da je u prva dva mjeseca inflacija jako visoka.B92