BEOGRAD, Predsjednica Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić ocijenila je da bi se smanjenje stope obavezne devizne rezerve za banke omogućilo smanjenje cijena kredita u Srbiji.
“Visoka stopa obavezne rezerve destimulativno utiče na cijenu kredita. Srbija trenutno ima jednu od najviših stopa obavezne rezerve na domaće devizne izvore, od 40 odsto na štednju stanovništva i 45 odsto na depozite privrede”, kazala je ona u intervjuu za Magazin Biznis.
Draginja Đurić, koja je i predsjednica Izvršnog odbora Banke Inteza (Intesa) u Srbiji, ocijenila je da će za kreatore ekonomske politike u Srbiji najveći izazov u 2010. godini ostati rješavanje problema rastuće nelikvidnosti privrede.
“Ako izostane sistemsko rješavanje problema neblagovremenog izmirenja obaveza, izlažemo se opasnosti da dođe do novog talasa krize nelikvidnosti preduzeća. To znači i da će automatski doći do značajnijeg rasta nivoa loših kredita”, upozorila je ona.
Kako je ocijenila Đurićeva, potrebno je i da vlada, centralna banka ali i ostali akteri na tržištu utvrde dugoročnu strategiju oporavka privrede.
“Vlada i Narodna banka Srbije su sprovodile mere koje su imale pozitivne efekte i koje su znatno ublažile posljedice krize. Sada, fokus mora biti na nastavku reformi javnog sektora i dovršetku privatizacije”, navela je ona.
Država mora da nastavi da kroz posebne mjere, naglasila je Đurićeva, pruža punu podršku realnom sektoru.
Prema njenim riječima, trend oporavka svjetske ekonomije u velikoj mjeri će uticati na oporavak srpske privrede, koja će, u okolnostima prognoziranog minimalnog privredog rasta, morati da nađe odgovor za jačanje konkurentnosti, rast izvoza i privlačenje investicija.
“Upravo zbog toga, teško je u narednu godinu ući sa više od umjerenog optimizma. Sigurno nas očekuje još jedna godina koja donosi velike izazove i zahtijeva puno rada na stvaranju boljih uslova za generisanje privrednog rasta”, istakla je predsjednica Udruženja banaka Srbije Draginja Đurić.