BERLIN, Evropska unija i Indija misle potpisati sporazum o slobodnoj trgovini, ali mnoga humanitarna udruženja zvone na uzbunu jer će jeftina hrana iz Evrope uništiti egzistenciju miliona ljudi, posebno najsiromašnijih Indijaca, piše Deutsche Welle.
U humanitarnom udruženju Misereor uopšte ne sumnjaju u ishod takve neravnopravne utakmice. Stručnjak za svjetsku trgovinu tog udruženja, Armin Paasch smatra da će barem milion sitnih trgovaca u Indiji morati napustiti taj posao, makar im je često to jedini izvor prihoda i ionako žive na granici siromaštva.
U decembru su u svim velikim indijskim gradovima održani veliki protesti protiv najavljenog otvaranja tržišta Indije trgovačkim koncernima iz Evrope.
Kod uvoza hrane, Christine Chemniz kao stručnjakinja za međunarodnu trgovinu fondacije Heinrich Böll sluti još gori ishod. Indija je, na zahtjev partnera u Evropi i na zahtjev Svjetske trgovinske organizacije, već nekoliko puta snižavala carine za mlijeko i perad i svaki put je došlo do golemog povećanja uvoza iz Evrope.
Jer koliko god sve ekonomske teorije govorile kako carine ništa ne koriste i kako samo potiču neproduktivnost, u neravnopravnoj tržišnoj utakmici gdje evropski kombinati imaju više peradi na jednom četvornom metru nego što ih ima čitava indijska porodica, takve ekonomske teorije gube svaki smisao. Pored toga, humanitarnim organizacijama i u Evropi i u Indiji je posebno sumnjivo da se svi pregovori o slobodnoj trgovini EU i Indije – odvijaju daleko od očiju javnosti. Deutsche Welle