BANJALUKA,Poskupljenja mesa i mesoprerađivačkih proizvoda sa aspekta proizvođača sasvim su opravdana, jer su cijene repromaterijala takođe povećane.Rješenja treba tražiti u podsticajima i regresiranju, te smanjenju troškova proizvodnje. U suprotnom smanjiće se uzgoj i rasprodati stoka, što će dovesti do velikog uvoza skupog, a nekvalitetnog mesa, kažu poljoprivrednici.
Jedan od najvećih uzgajivača svinja u BiH i predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, Mišo Maljčić, kaže da je povećanje cijena neminovno jer je ionako upitan opstanak stočarskog uzgoja.
– Naš stočni fond već je prepolovljen. Uzgajivači svinja, kao i ostali uzgajivači stoke u RS u nezavidnom su položaju. Pored toga što kreditiramo svoju proizvodnju, kreditiramo i mesoprerađivače i onda čekamo po 60 dana naplatu – rekao je Maljčić.
Predsjednik Udruženja živinara Republike Srpske, Rajko Latinović, podsjeća da je cijele prošle godine cijena mesa bila nerealno mala pa je do poskupljenja jednom moralo doći. On dodaje da je cijena tovnih pilića i jaja, povećana za deset odsto.
– Umjesto dosadašnjih 2,05 KM, tovni pilići se prodaju po cijeni od 2,15 do 2,20 KM. Apsolutno se ne može ocjenjivati da je poskupljenje neopravdano, iako potrošači gledaju samo cijenu, a ne i razlog – kaže Latinović.
Izvršni direktor preduzeća za uzgoj stoke “Stočar” iz Bijeljine, Svetislav Stevanović, upozorava na slabu kupovnu moć stanovništva i kao mjere predlaže poboljšanje rasnog sastava stoke, podizanje vještačkih livada, te uređenje površina koje se zalijevaju.
– Semberija, koja je nekada bila najveći proizvođač kultura koje služe u ishrani došla je u poziciju da nema stoke – kaže Stevanović.
Iako je Savjet ministara nedavno utvrdio nove tarifne kvote za uvoz mesa čiji je cilj bio da se podigne konkurentnost domaće proizvodnje, proizvođači ističu da se tarifne kvote zloupotrebljavaju.
– Nemamo ništa protiv za uvoz prve i druge klase mesa, onoga što jedu građani EU, ali najviše se uvozi meso četvrte kategorije koje služi za otpad. Time se u EU hrane kućni ljubimci – ogorčen je Maljčić.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, Vladimir Usorac, podsjeća da je zbog toga nedavno u BiH uvezeno sedam hiljada tona svinjskog mesa četvrte klase.
– To je otpad koji bi svugdje u svijetu trebalo da ide na spaljivanje, a kod nas će ga jesti građani BiH. Radi se o prerađevinama male cijene, koje guše domaće prerađivače, koji su skuplji jer su kvalitetniji. Građani, naravno, to ne znaju. Kancelarija za veterinarstvo, Zavod za zaštitu biljaka, Agencija za bezbjednost hrane, kao i sve vrste inspekcija moraju bolje raditi svoj posao – kaže Usorac i dodaje da je dugoročno rješenje za poljoprivrednike potpuno uređenje tržišta.
U Veterinarskom institutu “Vaso Butozan” u Banjoj Luci kažu da se vrše redovne provjere uvezenog mesa i da neispravni proizvodi ne idu u promet.
– Niko nema interesa da uveze meso koje ne zadovoljava mikrobiološke uslove o kvalitetu, jer se takav proizvod ne može prodati – kaže Vesna Kalaba, šef Zavoda za mikrobiologiju i tehnologiju u Institutu.Fokus