BEOGRAD, Izjava generalnog direktora „Srbijagasa“ Dušana Bajatovića da je postignut dogovor da „Azotara Pančevo“, „Petrohemija“ i „Metanolsko-sirćetni kombinat“ dobiju oko milijardu kubika gasa po nižim cijenama – razljutila je domaće industrijalce. Privrednici smatraju da „Srbijagas“ ovako favorizuje preduzeća koja je preuzeo, a ekonomisti navode da će sa nižim cijenama gasa samo izabranima biti lakše da posluju.
Privrednici su sa negodovanjem dočekali izjavu direktora „Srbijagasa“, jer mnogi ne vjeruju da će dobiti gas po povoljnijoj cijeni. Srpske firme koje prave proizvode od gume, i troše velike količine ovog energenta, traže objašnjenje da li će i njima pripasti „dio kolača“.
– Da li „Srbijagas“ privileguje preduzeća koja je preuzeo – pitaju domaći gumari. – Čitav aranžman, vjerovatno, znači da će gas biti sve skuplji za našu industriju. A to je već najavljeno iz „Srbijagasa“.
Ekonomista Aleksandar Stevanović smatra da „Srbijagas“ na ovaj način diskriminiše potrošače.
– Nije u redu da cijena bude niža za dio industrije, dok bi drugi potrošači morali skuplje da plaćaju energent – kaže Stevanović. – U tržišnoj privredi ne postoje nestašice, već samo oscilacije u cijenama zavisno od ponude. Ali, u Srbiji je praksa da se preko pojedinih proizvoda vodi socijalna politika. Cijene gasa morale bi da budu iste za sve industrijske potrošače, jer će ovako samo odabrana preduzeća moći da povećaju svoju konkurentnost.
Sa druge strane, predsjednik kompanije „Svislajon“ Rodoljub Drašković smatra da ova količina prirodnog gasa neće bitno uticati na stabilnost privrede.
– Priča o jeftinijem gasu samo je bacanje prašine u oči – kaže Drašković. – Dok ta cijena na bude jasno određena, prerano je pričati o bilo čemu. Proizvodnju „Svislajona“ sada pokreće prirodni gas, ali zbog visokih troškova uskoro ćemo preći na propan-butan.
Toplane
Jeftiniji gas trebalo bi u Srbiju da stigne iz centralne Azije. Jedan dio od ukupno milijardu kubika, koliko bi trebalo da pristigne, biće namijenjen i toplanama. Novosti