PARIZ, Francuski ministar industrije Arno Montebur osudio je pisanje britanskog nedjeljnika “Ekonomist”, koji je u analizi o francuskoj privredi ovu zemlju nazvao “tempiranom bombom u srcu Evrope” i najvećom prijetnjom stabilnosti evrozone.
“Ekonomist’ je objavio ‘karikature koje su dostojne ‘Šarli Ebdoa”, naglasio je Montebur, govoreći o francuskom satiričnom magazinu poznatom po objavljivanju karikatura golog proroka Muhameda u septembru.
On je za radio “Evropa 1” ocijenio da se “Ekonomist” nikada nije isticao po osjećaju za pravednost, prenio je Frans pres.
U izdanju koje će se danas pojaviti na kioscima, britanski nedjeljnik upozorava da povećanje poreza za firme ugrožava konkurentnost zemlje i da je Francuska veća opasnost za evro od u dugovima ogrezlih Italije, Španije i Portugala.
Vlada u Parizu navodi da izvještaj “Ekonomista” ne uzima u obzir smanjenje poreza na dohodak preduzeća, najavljeno prošle nedjelje, čime će troškovi rada biti umanjeni za šest odsto, što će, prema mišljenju vlade, uticati na povećanje broja novih radnih mjesta i smanjenje ogromnog trgovinskog deficita.
“Kresanje” javne potrošnje u okviru datog paketa, zajedno sa postojećim budžetskim mjerama, trebalo bi Parizu da omogući da, tokom petogodišnjeg mandata Fransoa Olanda, uštedi do 60 milijardi evra, što britanski list nije uzeo u obzir, navodi vlada.
“Njihova analiza je zastarjela, više nije precizna. Smanjenje potrošnje od 60 milijardi evra za pet godina je sve samo ne lako i sve samo ne sramežljivo”, naveo je Tomas Filipon, savjetnik francuskog ministra finansija Pjera Moskovisija, a prenosi Rojters.
Ministri su izvještaj kritikovali kao jednostran.
“Ekonomist” piše da i francuski lideri i glasači opasno zaostaju za potrebnim ekonomskim reformama i da je na pomolu veliki udar. “Ne možete se dugo opirati ili ignorisati ekonomiju”, piše list, dodajući da bi kriza mogla pogoditi već početkom naredne godine.
List navodi mnogo zamjerki Francuskoj – od stagnirajuće ekonomije, povećane nezaposlenosti, velikog trgovinskog deficita i nesrazmjerno velikih državnih izdataka do “veoma pogoršane ekonomske klime”, prije svega zbog Olandovih povećanja poreza.
“Ekonomist” navodi da se u Francuskoj pogoršala poslovna atmosfera nakon niza ljevičarskih mjera, uključujući porez na bogate od 75 odsto, povećanje poreza kompanijama, na bogatstvo, dobit od kapitala i dividende, povećanje minimalne zarade i donekle smanjenje starosne granice za odlazak u penziju.
Ipak, Montebur kaže da britanski list pretjeruje. U sličnom tonu, šef francuskog udruženja poslodovaca MEDEF Loran Parizo, takođe, je odbacila pisanje lista kao “potpuno pretjerivanje”.
“U stvarnosti, ‘Ekonomist’ je taj koji zaostaje jer je njihov izvještaj sačinjen prije izvještaja grupe ‘Galoa’ i odluke vlade da promoviše konkurentnost”, rekla je ona francuskom kanalu BFMTV, osvrćući se na izvještaj koji je naručila vlada, a u kojem se poziva na ublažavanje postojećih zakona o radu i uštede od 30 milijardi evra.
Premijer francuske Žan-Mark Ero, koji je juče u Berlinu njemačkoj kancelarki Angeli Merkel pojašnjavao korake koje Pariz preduzima da podstakne konkurentnost, takođe je kritikovao pisanje britanskog lista.
“Govorite o novinama koje se oslanjaju na senzacije da bi povećale prodaju. Mogu vam reći da francuska uopšte nije impresionirana”, rekao je premijer.
Urednik “Ekonomista” za Evropu i autor članka Džon Pit branio je nedjeljnik od optužbi da je nepravedan. “Poenta ove naslovnice i članka je da pogura Francusku. Druge zemlje, uključujući Grčku i Portugal, već su provele brojne reforme, što u francuskoj nije slučaj”, rekao je on za list “20 minuta”.