BANJALUKA, Javni sektor u BiH ima značajno mjesto i najveći procenat u ukupnom zapošljavanju u regionu, a u ovom sektoru u Republici Srpskoj (RS) radi 31,2 odsto, a u Federaciji BiH (FBiH) 31,7 svih zaposlenih – konstatovano je danas na okruglom stolu o temi “Nezaposlenost u BiH – (ne)efikasnost postojećeg tržišta rada”.
U zaključcima sa okruglog stola navodi se da je prosječna plata u javnom sektoru u RS u odnosu na prosječnu platu veća za 8,7 odsto, što je iznad međunarodnog prosjeka, dok je ta razlika u FBiH dostigla 16 odsto u korist zaposlenih u javnom sektoru.
Na okruglom stolu, koji su organizovali Privredna komora RS i Centar za istraživanja i studije “Gea”, ukazano je i na neusklađenost ponude i tražnje za radnom snagom na tržištu rada, te da obrazovni sistem i dalje školuje kadar za zanimanja za koja se smanjuje potražnja.
Proces tranzicije izazvao je i značajna pomjeranja u ekonomskoj strukturi od sektora industrije ka sektoru usluga, što je izazvalo tražnju za novim zanimanjima i kvalifikacijama.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić izjavila je novinarima da je usljed privatizacije ili stečaja bez posla ostao veliki broj ljudi, od kojih se vrlo mali procenat ponovo zaposlio, iako takva lica predstavljaju kvalitetnu radnu snagu.
Ona je istakla da je nezaposleno i mnogo mladih sa stručnim i visokim obrazovanjem koji odlaze u inostranstvo, kao i potrebu da školski sistem mora biti kreiran tako da odgovara tržištu rada.