BANJALUKA, Jedna mjenjačnica koja postoji u Banjoj Luci nije dovoljna za potrebe građana, ocjena je kako Banjolučana, tako i turista koji dođu u grad na Vrbasu.
Banjolučanin Gojko Mitrović kaže da je često bio u situaciji da hitno treba da zamijeni novac i svaki put se suoči sa istim problemom.
– Znam da postoji jedna mjenjačnica na početku Gospodske ulice u centru grada, ali kada dođem do nje, ona je češće zatvorena nego što radi. Ne znam u čemu je tu problem. Znam da duže nije uopšte radila, a sada koliko vidim opet radi. Međutim, problem je što ta mjenjačnica postoji samo u strogom centru. Ako se nađete u nekom drugom dijelu grada preostaju vam samo banke i dugi redovi – žali se ovaj Banjolučanin.
Banjolučanka Kristina Kovačević, koja živi i radi u Austriji, svake godine godišnji odmor provede u rodnom gradu, a kaže da ima isti problem.
– Gotovo nigdje neće da primaju evre, što razumijem, ali ne razumijem da grad s preko 300.000 stanovnika, koliko se procjenjuje da ovdje živi, ima samo jednu mjenjačnicu. Nije mi se jednom dogodilo da u želji da izbjegnem red u banci odem do te jedine mjenjačnice i nađem zatvoren šalter – ispričala je Kristina i dodala da zna da se sa istim problemom susreću mnogi naši građani koji rade u inostranstvu.
Više mjenjačnica na području grada, posebno na autobuskim i željezničkim stanicama, svakako bi poboljšalo turističku sliku grada, kažu u Turističkoj organizaciji Banje Luke.
– Najveći nedostatak u našem gradu jeste taj što ljudi koji dolaze sa strane ili odlaze iz grada na Vrbasu autobusom ili vozom, na autobuskoj stanici, ali ni na željezničkoj, nemaju mjenjačnice, pa čak ni banke ili bankomate gdje bi mogli zamijeniti novac – istakao je Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik Turističke organizacije grada.
On je dodao da najvećem gradu Srpske, koji polako, ali sigurno postaje regionalni turistički centar, u svakom slučaju treba više mjenjačnica koje bi radile non-stop.
Iz Administrativne službe ističu da Grad nema ništa s otvaranjem mjenjačnica.
– To nije u našoj nadležnosti, mjenjačnice su privatno vlasništvo, a za zamjenu novca građanima su na raspolaganju mjenjačnice u bankama – istakao je Milenko Šajić, portparol Administrativne službe Grada.Fokus
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
matematika je zakon. sa maksimalnom maržom od 1% ne može se raditi mjenjački posao. Ovo naravno važi samo za EUR, ali to je ujedno i najmasovnija valuta za mjenjačnice. Pogledajte uslove koje mora ispunjavati mjenjačnica i napravite biznis model, pa će biti potpuno jasno zašto mjenjačnica nema. S druge strane apsurdno je ne primati EUR u bilo kojoj trgovini ili u ugostiteljstvu u uslovima currency board-a, odnosno fiksnog kursa.
mene licno jedino drzavna prisila tjera da obavljam transakcije u KM. da se ponudi opcija da je i EUR ravnopravna valuta, odnosno da se placanja mogu vrsiti u istoj, konvertibilnu marku vise niko ne bi drzao i upotrebljavao u platnom prometu. sto ne bi odgovaralo centralnoj banci drzave bih jer ne bi znala sta da radi sa bezvrijednim papiricima sto bi ubrzo postala konvertibilna marka.
@rakovic
Postoji jedan zanimljiv dokument koji se zove Zakon o deviznom poslovanju RS, gdje se u clanu 4. definise iskljucivo konvertibilna marka kao sredstvo placanja u Republici Srpskoj. Kakve veze currency board ima s tim????
A slazem se da je marza od 1% smijesna.
@ lemi,
A da nisi ti mozda negdje cuo da zemlja treba ispuniti odredjene uslove da bi uzela evro kao valutu? Toliko o tvom poznavanju osnova ekonomije…..
za uslove pitaj milu djukanovica.
inace, moram stvarno konstatovati da si tabula rasa.
Pa vidi se da si ucio ekonomiju po milu djukanovicu hahaha
A meni je kompliment kad mi neko kao sto si ti kaze da sam tabula rasa, zabrinuo bih se da me pohvalis 😀
sustina mog posta nije bio milo djukanovic vec cinjenica da zemlja samoinicijativno moze da uzme bilo koju stranu valutu za sredstvo placanja. na osnovu toga bi trebao da zakljucis dalje da to ne znaci i primanje te zemlje u monetarni sistem jedne zajednicke valute kao sto je evro.
hajde da ti ne crtam, uzmi prelistaj malo literaturu ili pitaj nekoga ko zna, ovo su elementarne stvari.
Aj bolan ne provaljuj se, moze bilo koja regija i da proglasi nezavisnost ali ako je niko ne prizna nema od toga nista. Stvarno si me razocarao, znao sam da ne znas ekonomiju ali sam mislio da imas bar malo logike.
kakva crna regija?
rijec je o crnoj gori, koja nije clanica EU monetarne unije, a koristi evro kao sredstvo placanja. prema tome, nikakvi joj uslovi nisu bili potrebni. posljedica toga jeste da je izgubila svoju monetarnu politiku.
comprende?
Crna Gora je dobila precutnu saglasnost od EU iz politickih razloga da uvede evro. Sta mislis da mi to probamo sta bi bilo?
Ili jos bolje ajmo uvesti dolar ili juan 🙂
Posto su svi ovde pametni ili se barem prave nek mi odgovore na jedno pitanje. Da li se mogu mjenjati u bankama metalni evri za km i koje apoene primaju a koje ne?