SARAJEVO, Prosječne plate u Bosni i Hercegovini u posljednjih godinu porasle su 2,2 posto, a rast je zabilježen u svim djelatnostima, osim obrazovanja, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Prosječna plata u januaru ove godine bila je 807 KM i za 18 KM je veća nego u januaru prošle godine, kada je bh. privreda još bila u dubokoj recesiji.
Najveći rast plata u jednogodišnjem periodu zabilježen je u sektoru finansijskog posredovanja, od 6,7 posto, ili za 84 KM, gdje iznose 1.328 KM. Uz blagi oporavak od recesije, rast su zabilježile i plate u ribarstvu od 6,2 posto i sa prošlogodišnjih 580 KM porasle su na prosječno 616 KM. Novčanici rudara deblji su u istom periodu za 47 KM ili 5,8 posto te im plate sada prosječno iznose 857 KM, dok je građevinarima povećanje iznosilo 21 KM ili 4,1 posto. Rast plata iznad dva posto evidentiran je u prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i malo i javnoj upravi, dok su primanja ostala na približno istom nivou kao lani u hotelima i restoranima, zdravstvenoj zaštiti i poslovanju nekretninama.
Jedini pad registrovan je kod plata u obrazovanju, koje su sa prosječnih 858 KM smanjene na 839 KM ili 2,3 posto.
Dževad Hadžić, predsjednik Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja BiH, kaže da se plate u obrazovanju nisu mijenjale, a da je pad prosječnih plata koji je registrovala statistika vjerovatno posljedica smanjenja broja zaposlenih.
“Nismo zadovoljni visinom plaća u obrazovanim ustanovama od osnovnog do srednjeg obrazovanja, a posebno smo ogorčeni što nije došlo do usklađivanja plata sa životnim troškovima ili rastom budžeta u kantonima i entitetima, koji su za ovu godinu na svim nivoima veći od osam do 10 posto”, ističe Hadžić, te dodaje da obrazovni radnici ovih dana dogovaraju na koji način da se izbore za veća primanja, a mnogi već najavljuju i štrajkove.
Ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić kaže da je zvanična statistika u pogledu plata i zaposlenosti nepouzdana, na što ukazuje i apsurdan podatak da je u proteklih godinu dana došlo do povećanja nezaposlenosti, dok su istovremeno prosječne plate u BIH rasle.
“Porast industrijske proizvodnje i izvoza u prošloj godini imao je pozitivan učinak, te je to rezultiralo i poboljšanjem standarda radnika”, kaže Hasić, te napominje da je obrazovanje, koje se oslanja na budžet, najviše pogođeno, mada bi trebalo da bude stimulisano.
Kad je riječ o finansijskom sektoru, u kojem je zabilježen najveći rast plata, Hasić konstatuje da su finansijske institucije, posebno banke, reorganizirale poslovanje.
“Banke su otpustile značajan broj radnika, među kojima je najviše onih sa nižim platama i usljed toga prosjek plata zaposlenih je, prosječno gledano, povećan”, dodaje Hasić. Nezavisne novine
Prosjek plata u 2010. i 2011. godini
Finansijsko posredovanje 1.233 KM 1.328 KM
Rudarstvo 810 KM 857 KM
Obrazovanje 858 KM 839 KM
Ribarstvo 580 KM 616 KM