Capital.ba

Jedino industrija donosi razvoj i radna mjesta

04.05.2013. / 7:20

PREDSTAVLJEN NOVI ZAKON O JAVNIM NABAVKAMABEOGRAD,  Privredna komora Srbije kao prioritete na kratak rok kojima bi Vlada trebalo da se pozabavi vidi rješavanje problema nelikvidnosti u privredi i uspostavljanje finansijske discipline u naplati potraživanja, kaže Željko Sertić, novi predsjednik Privredne komore Srbije Željko Sertić.

– Zatim stvaranje uslova za efikasno restrukturiranje dugova privrede bankama, obezbjeđenje kvalitetnih izvora finasiranja privrede, posebno malih i srednjih preduzeća, te dalje pojednostavljenje i ukidanje nepotrebnih administartivnih procedura i pojedinih parafiskalnih nameta radi smanjenja troškova poslovanja – ističe u razgovoru za „Dnevnik“ novi predsjednik Privredne komore Srbije Željko Sertić.

Napominjući da se Srbija trenutno suočava s jednom od najviših stopa nezaposlenosti u Evropi, on kaže da poslodavci ukazuju na to da imaju dosta poteškoća pri zapošljavanju radne snage i da postoje brojna ograničenja koja proizlaze iz radnog zakonodavstva. Zato je, ističe, potrebno donijeti novi Zakon o radu koji će omogućiti jednostavnije, jeftinije i fleksibilnije zapošljavanje radnika i uspostaviti pravila da se odluke o cijeni rada vezuju za održivu ekonomsku snagu preduzeća. Takođe, dodaje, treba preispitati efekte dosadašnjih aktivnih mjera zapošljavanja i napraviti sveobuhvatan program s instrumentima podrške aktivnom i održivom zapošljavanju i reformisati obrazovni sistem u skladu s potrebama tržišta rada.

– Na srednji rok, neophodna je sveobuhvatna poreska reforma. Naša je ocjena da je poreska reforma usmjerena na smanjenje poreskog opterećenja privrede pretpostavka dugoročno održivog rasta i povećanja zaposlenosti. Polazeći od toga, potrebno je preispitati poreski tretman prihoda od rada, kapitala i rente i uspostaviti novu poresku politiku koja će smanjiti opterećenje na rad, a kroz progresivno poresko oporezivanje na rentu, podstaći reinvestiranje. Pošto svaka reforma zahtijeva trošak i povećanje socijalnog pritiska, prethodno je potrebno definisati jasan plan reindustrijalizacije zemlje jer jedino industrijska proizvodnja može obezbijediti održiv ekonomski rast – ističe Sertić, i dodaje da je dugoročno potrebno riješiti problem finansiranja privrede, podsjećajući na to da se dosta govorilo o osnivanju razvojne banke, što smatra da je dobar projekat ali da za sada ništa nije urađeno na tom planu.

Srpska privreda je prethodnu godinu završila u minusu. Kakav privredni rezultat očekujete na kraju ove godine?

– Bruto domaći proizvod realno je opao u 2012. godini u najvećoj mjeri usljed smanjenja poljoprivredne proizvodnje i recesije u zemljama zone evra. uU 2013. godini trebalo bi da se manifestuju povoljnije tendencije, zahvaljujući automobilskoj industriji i očekivanom oporavku poljoprivredno-prehrambene proizvodnje i njihovoj izvoznoj orijentaciji. Očekivani privredni rast zavisi u velikoj mjeri od ekonomskog oporavka zemalja koje predstavljaju najznačajnija tržišta za plasman srpskih proizvoda i usluga, prije svega Evropske unije i CEFTA regiona. Najavljene investicije i okretanje novim tržištima trebalo bi da se pozitivno odraze na privredni rast. Očekujemo da se u 2013. godini zabilježi rast BDP-a od oko dva posto, što je očekivani rast i po najnovijoj projekciji Međunarodnog monetarnog fonda.

Od ove godine na snagu je stupio liberalniji zakon o privrednim komorama. Kako se PKS snašao u novom okruženju?

– PKS je nesmetano nastavio rad. Trend osnivanja novih komora u Republici Srbiji po granskom principu nije zaživio, s obzirom na to da privredni subjekti izuzetno poštuju tradiciju koja je duža od vijeka i po.

Nije osnovni problem tog zakona uvođenje dobrovoljnog članstva već to što je toliko loš da vodi ka razgradnji postojećeg komorskog sistema u Srbiji i eliminisanju institucionalnog legitimiteta privrednih komora u predstavljanju i zastupanju interesa svih privrednih subjekata, bez obzira na njihovu veličinu, oblik vlasništva, djelatnost kojom se bave. S obzirom na mali cenzus u osnivanju novih komora od samo 100 članova, bez jasnog mehanizma dokazivanja reprezentativnosti ili licenciranja, ukoliko se ne donese novi moderan zakon, možemo imati na stotine komora s različitim zonama moći i uticaja. Iniciraćemo donošenje novog zakona kojim će se uspostaviti efikasniji, racionalniji komorski sistem, koji je prije svega okrenut članicama i kvalitetnijem pozicioniranju u odnosu prema nosiocima vlasti na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou. Naš cilj je da PKS postane nacionalni lider u promovisanju i zaštiti interesa srpske privrede, a čitav komorski sistem harmonizovan i uređen tako da bude kičma ekonomskog sistema u zemlji.  Dnevnik

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!