BEOGRAD, Pomisao da se u kobasicama i konzervama kriju ostaci životinje zaklane prije više od deceniju ne daju mira kupcima u Srbiji i to ne bez razloga.
Nedavno je direktor veterinarske stanice u Bujanovcu, Miodrag Milinković, upozorio da u švercovanim kontingentima stiže meso iz Brazila i Amerike koje je na dubokom zamrzavanju bilo i više od 15 godina.
Da bajato meso završava u prerađevinama, potvrdio je i radnik jednog mesnog pogona u Hrvatskoj.
Paniku su podgrejala i saznanja njihovih udruženja potrošača da se meso iz Evropske unije, staro i po deset godina, umjesto da se spaljuje, prodaje na rasprodajama i tako stiže do Hrvatske.
Meso sumnjivog porekla u Srbiju, inače, stiže kroz utvrđene švercerske kanale. Uglavnom je riječ o pilećem mesu koje na Kosovo dolazi iz Amerike i Brazila. Na putu do Srbije to se meso više puta zamrzava i odmrzava, pa je vjerovatno, kako je upozorio Milinković, i bakteriloški neispravno. Bujanovac je glavni distributivni centar, a svake nedjelje u njega stigne između četiri i osam tona mesa.
– Šverc mesa je moguć jedino nelegalnim putevima i spriječava se pojačanom kontrolom Republičke veterinarske inspekcije uz asistenciju MUP-a – kažu u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede. – U prodavnicama, redovnu kontrolu mesa i proizvoda od mesa vrši Republička veterinarska inspekcija bez razlike da li se radi o velikim lancima ili malim mesarama.
Da “odstajalo” meso ide u viršle, kobasice i nareske znaju naša udruženja potrošača. Od “egzotičnih” komada iz Brazila i Amerike kupci se mogu sačuvati ako kupuju provjerene proizvode.
– Zna se da proizvođači meso, koje je duže stajalo koriste za prerađevine – kaže Petar Bogosavljević iz Udruženja potrošača Beograda. – To nije zabranjeno ako poštuju propise o roku upotrebe. Ostalo je stvar kriminala. Zna se i za švercerske kanale. To je kriminal i prevazilazi okvire redovnih kontrola uvoza koji stiže kroz regularne kanale. Znajući da to sve postoji potrošači treba da kupuju proizvode provjerenih proizvođača na našem tržištu. Nikako ne treba da uzimaju meso koje se prodaje na tezgama i kartonskim kutijama.
Kontrole
Onaj ko želi da uveze meso i proizvode od mesa mora da se pismeno obrati Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Upravi za veterinu za dozvolu uvoza. Uvoz se dozvoljava po rješenju o uslovima uvoza. Veterinarska kontrola se obavlja na graničnom prelazu i sastoji se iz dokumentacijskog, identifikacijskog i fizičkog pregleda pošiljke. Uzorci se uzimaju na graničnom prelazu ili na mjestu istovara po rješenju o uslovima uvoza. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Наравно, овог има и код нас. Невјероватно.