BANJALUKA, Razlika između zemalja koje u svom ekonomskom razvoju koriste tehnološke prednosti informacih tehnologija i onih koji to ne rade širi se brzinom kojom napreduje i nova tehnologija, poručeno je danas u Banjaluci sa naučne konferencije “Nove informaciono-komunikacijske tehnologije i razvoj nadzora”.
Jedan od učesnika koferencije profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Jovo Ateljević rekao je da su nove informaciono-komunikacijske tehnologije postale motor ekonomskog razvoja u svjetu, te da je upravo cilj ove naučne konferencije da se adresiraju problemi nerazvijenosti informacionih tehnologija u BiH, ali i zemalja regije.
“Nove informacione tehnologije postale su globalna platforma ekonomskog razvoja, a kod nas je to dosta nebalansirano, nema jasnih strategija i povezanosti između interesnih grupa”, rekao je Ateljević Srni.
On je naglasio da i međunarodne organizacije poput UN pokušavaju da nađu moduse na koji način da se nerazvijene zemlje, koje nisu krenule putem korištenja prednosti novih informacio-komunikacijskih, uključe u taj proces.
Jedan od organizatora naučne konferencije i dekan fakulteta za Informacione tehnologije na Panevropskom univerzitetu u Banjaluci Branko Latinović rekao je da su danas sve sfere života postale zavisne od informacionih tehnologija.
On je naglasio da je u njihovom izučavanju neophodna multidisciplinarnost u smislu izučavanja pravnog, sociološkog i tehničkog aspekta.
Konferencija “Nove informaciono-komunikacijske tehnologije i razvoj nadzora” organizovana je uz finansijsku pomoć Ministastva civilnih poslova BiH u okviru tzv. “KOST akcije” odnosno projekta saradnje međuvladinog sektora u evropskom prostoru koji finmasira Evropska komisija.
U radu konferencije učestvuju univerzitetski profesori i stručnjaci iz oblasti novih informacionih tehnologija iz BiH, Srbije, Hrvatske i Škotske.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Tako je kad nemas para nema ni nove tehnologije, zaposlite mlade iljude i ljude srednjih godina, pa cete imati i za penzije i za plate u upravi kao i za ravoj kako ekonomski, privredni, socijalni tako i visoko tehnoloski. sve se radi dugorocno i postepeno…
ma koje informacione tehnologije. prosjecna informaticka pismenost se zavrsava na koristenju start menija i print funkcije.