SARAJEVO, BANJALUKA, Upravni odbori i generalni direktori entitetskih javnih servisa, RTRS i FTV-a, u potpunosti odbacuju prijedlog novog zakona o radio-televizijskom servisu BiH, navodeći da je on “antievropski, nedemokratski i primitivan”.
U zajedničkom saopćenju za javnost Džemal Šabić i Draško Milinović, generalni direktori FTV-a i RTRS, poručuju da se “odlučno protive etničkoj podjeli javnih servisa, tako i BHRT-a, a što se pokušava instalirati najnovijim prijedlogom Ministarstva prometa i komunikacija BiH o uspostavi nacionalnih TV kanala na BHRT-u.”
“Entitetski javni servisi smatraju da su ovi najnoviji prijedlozi Ministarstva antievropski i antidemokratski, te predstavljaju korak unatrag i dovode u pitanje osnovnu postavku javnih servisa u BiH koja se temelji na tome da javni servisi u programskom sadržaju budu na usluzi svim građanima bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost. Ujedno, smatramo da takav prijedlog, i sa stajališta novinarske profesije i sa stajališta društvenog efekta, predstavlja još jedan vid segregacije kakvu već imamo u obrazovanju kroz tzv. projekt ‘dvije škole pod jednim krovom”, ističu u saopćenju.
Zaključuju kako je “primitivno i veoma loše razvrstavati javne servise, novinare i ostale uposlenike na taj anticivilizacijski način”.
“Poslovodni odbori RTRS i RTV FBiH opredijeljeni su za aktuelne javne servise; BHRT, RTRS i RTV FBiH, a koje prvo treba financijski putem novog modela RTV takse stabilizirati”, navode, između ostalog, u saopćenju.
Sam Šabić za “Nezavisne” kaže da novi prijedlog “ne vodi ničemu dobrom”. “Radi se o tome da je Ministarstvo trenutno upražnjeno pa je ovaj prijedlog došao od izvjesnog Dalipagića (Saša Dalipagić, zamjenik ministra). To je primitivan i zakržljao model”, kaže Šabić.
Slobodan Bošković, zamjenik predsjedavajućeg UO RTRS, poručuje da poslovodni odbori u potpunosti podržavaju stavove generalnih direktora. “Kao prvo, i Ministarstvo i parlament BiH imaju preča posla, a to je da prihvate naše zajedničke prijedloge u vezi sa stabilnim finansiranjem javnih servisa. To je uslov za sve ostalo”, kaže Bošković.
Uvjeren je da bi ovakvi prijedlozi, koji proističu iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Javnom RTV servisu BiH (puni naziv), bili korak ka stvaranju samo jedne javne radio-televizije na nivou cijele BiH.
“U tom slučaju RTRS i FTV bi se pretvorile u nacionalna studija, a treći bi bio nacionalni studio u Mostaru”, kaže Bošković. Iako smo proteklih sedam dana u više navrata pokušali da dobijemo stav samog Dalipagića o mogućem planu za održivo finansiranje javnih servisa, on je izbjegavao svaki kontakt. Posljednji put juče nam je obećano da će odgovoriti na pitanja, ali to nije uradio do zaključenja ovog broja “Nezavisnih”. Nezavisne novine