BANJALUKA, Zbog slabe naplate TV pretplate u Federaciji BiH, zajednički Javni RTV sistem, kojeg čine BHRT, Federalna televizija i Radio televizija RS, godišnje gubi oko 20 miliona maraka.
Po toj osnovi u posljednje tri godine izgubljeno je oko 50 miliona KM.
U Radio televiziji RS napominju da je procenat naplate RTV takse u Srpskoj oko 91 odsto, ali da pretplatu gotovo uopšte ne plaćaju građani hrvatske nacionalnosti u FBiH, a u posljednje vrijeme bilježi se i pad naplate u bošnjačkom dijelu Federacije. Pritom, Radio televizija RS iz ukupno prikupljenih prihoda dobije 24 odsto, a druga dva javna emitera (BHRT i FTV) 76 odsto para.
Tome treba dodati da su građani RS, ali i hrvatskih dijelova BiH, izrazito nezadovoljni uređivačkom politikom BHRT i FTV, za koje se tvrdi da promovišu interese samo jednog – bošnjačkog naroda.
Zbog svega ovoga reagovao je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je otvoreno pozvao na uspostavu Javnog RTV sistema, koji bi promovisao interese sva tri naroda. U suprotnom, ističe Dodik, takav RTV sistem ne treba ni da postoji.
– BHRT i FTV su televizije neprijateljski nastrojene prema svemu što dolazi iz Srpske, pa je logično da se upitamo zašto bismo ih mi finansirali – istakao je Dodik.
Generalni direktor RT RS Dragan Davidović kaže da već tri godine u Federaciji nije pokrenut nijedan sudski spor protiv neplatiša RTV takse. On dodaje, da će za gubitke od oko 50 miliona KM neko morati krivično da odgovara.
Poseban problem je BHRT, koju već duže vrijeme u Srpskoj smatraju glavnim krivcem koji guta ogromne količine novca uplaćenog od RTV takse, a da pritom odražava interese samo bošnjačke političke opcije.
– Ne postoji nijedan razlog, ni racionalno opravdanje zašto BHRT dobija 50 odsto novca od prikupljene takse. Pritom imaju oko 1.000 zaposlenih, a emituju jedan radijski i TV program. Njihov akumulirani gubitak od trenutka osnivanja je oko 22 miliona maraka – ističe Davidović.
Prema njegovim riječima, 98 odsto zaposlenih na BHRT živi i radi van Republike Srpske, gotovo svi su u Sarajevu. Pritom, kaže, ne treba zaboraviti da su sve donacije međunarodne zajednice u opremu išle u BHRT, od 2003. do 2009. godine, dakle oko 20 miliona KM.
Kad se tome dodaju i milionska dugovanja za usluge satelitskog emitovanja, ističe Davidović, zbog čega je BHRT, koja u tom smislu zastupa sva tri javna emitera u BiH, gotovo diskvalifikovana televizija u Evropi, u Radio-televiziji Srpske ističu da s pravom mogu da kažu da BHRT nije opravdala svoje postojanje.
Nalog
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik dao je nalog svojim saradnicima da prouče na koji način on lično može da bude isključen iz plaćanja pretplate na BHRT. Novosti