BEOGRAD, Javni dug Srbije se u posljednje dvije i po godine uvećao svega dvije milijarde evra, izjavio je ministar finansija Dušan Vujović.
Naveo je da je na početku sprovođenja reformi 2015. iznosio 22,2 milijarde, a danas je 24,1 milijardu evra.
“Od kada smo počeli da sprovodimo reforme, od 1. januara 2015. godine, povećanje javnog duga je svega dve milijarde evra. Nemojte da stvaramo u javnosti utisak da se neko zadužuje, a pare nestaju. To je apsolutno netačno”, rekao je Vujović na kraju skupštinske rasprave.
Odgovorajući na kritike opozicije zbog novog zaduživanja, Vujović kaže da Vlada drži likvidnost striktno pod kontrolom, a da se država zadužuje samo koliko mora, te da smanjuje trošak zaduživanja.
“Radimo sve što možemo da smanjimo zaduženje i počinjemo da smanjujemo učešće duga u BDP i to ćemo nastaviti dok ne dođemo do održive putanje i vrlo skoro, nadam se, bićemo zemlja za ugled svima u regionu i Evropi”, poručio je Vujović.
Naveo je da rezultati sa kraja aprila pokazuju da je budžet u blagom suficitu.
“Možda ćemo imati blagi deficit u maju, ali sve zajedno se nalazimo oko 50 do 60 milijardi ispred plana koji smo zajedno sa MMF planirali”, rekao je Vujović.
Precizirao je da je to znači da su potrebe za finansiranjem pola milijarde evra manje, te da to odgovara cifri smanjenja duga. Ministar kaže da je javni dug 31. decembra 2016. iznosio 24,8 milijarde evra, a 30. aprila ove godine dug je 24,1 milijardi evra.
Navodeći da je predloženo potvrđivanje oko 180 miliona evra zajma od Međunarodne banke za obnovu i razvoj predviđeno za podršku budžetu, Vujović kaže da je u odnosu na druge kredite čija je kamata nešto ispod šest odsto, ovdje riječ o zajmu na 20 godina uz kamatnu stopu svega 0,7 odsto.
“To je 10 puta bolje nego što smo po komercijalnim uslovima dobijali za te kredite i to su ogromne uštede”, kaže Vujović.
Time se postiže da Srbija dobija od Svjetske banke najpovoljnija moguća sredstva na 20 godina otplate, rekao je ministar navodeći da Svjetska banka ima ograničena ukupna sredstva, a posebno sredstva koja se daju za podršku budžetu.
Kaže da se sve zemlje u Evropi bore za dobijanje tih sredstava, te da je Srbija dobila četiri do pet puta više sredstava nego druge zemlje jer se pokazala kao ozbiljan sagovornik koji ono što napiše u reformama i sprovede.
“To je ogromno priznanje. Imamo 1,6 milijari evra obećanih sredstava Svetske banke za trogodišnji program, a zemlje koje su pet puta veće imaju 500 miliona, tri puta manje od nas. To su slobodna sredstva za koja se svi bore”, istakao je Vujović.
B92