BANJALUKA, Poljoprivredni sektor u BiH ima dobar potencijal, ali je za povećanje konkurentnosti domaće proizvodnje potrebno usmjeriti javna sredstva u investicije i nove tehnologije, kao i u bolju organizaciju nadležnih javnih službi, rekao je šef kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli.
Učestvujući na okruglom stolu u Banjaluci “Konkurentost poljoprivrednog sektora u BiH”, Mantovaneli je rekao da se učešće ovog sektora u bruto domaćem proizvodu smanjuje i da raste trgovinski deficit, što znači da zemlja uvozi više nego što proizvodi.
“Analize Svjetske banke pokazuju da BiH ima veliki potencijal za razvoj poljoprivrednog sektora zbog klimatskih uslova, geografskog položaja i blizine tržišta EU, te relativno niske cijene zemljišta i radne snage”, rekao je Mantovaneli.
Kao razloge za nisku konkurentnost domaće poljoprivredne proizvodnje on je naveo prekid lanca snabdijevanja ovog sektora, institucionalnim ograničenjima, te nedostatak sistema kontrole kvaliteta proizvoda koji se izvoze.
On je dodao da su javna sredstva koja se ulažu u poljoprivredni sektor fragmentirana i uglavnom usmjerena na subvencionisanje cijena, umjesto na investicije, razvoj tehnologija i stručnih i informativnih službi i BiH generalno manje ulaže u ovaj sektor nego druge zemlje.
“Prema podacima iz 2007. godine u poljoprivrednu proizvodnju u BiH trošilo se dva odsto bruto domaćeg proizvoda, što je manje od prosjeka zemalja u razvoju koje troše tri do četiri odsto, dok u razvijenim zemljama taj broj iznosi oko šest procenata”, istakao je Mantovaneli.
Prema njegovim riječima, dodatni problem predstavljaju i neriješena vlasnička struktura na zemlji i klimatske promjene u BiH, gdje su sve prisutnije ekstremne vremenske prilike.
On je naglasio da u narednom periodu javna sredstva treba da se usmjere u organizaciju službi za ispravnost hrane, informisanje proizvođača, razvijanje zemljišno-knjižnih i katastarskih službi, te izradu akcionog plana za prilagođavanje klimatskim promjenama.
“Svjetska banka će ostati ključni partner poljoprivrednog sektora BiH, a trenutno sa entitetskim vladama razgovaramo o realizaciji velikog projekta navodnjavanja koji će se realizovati u narednih pet godina”, rekao je Mantovaneli.
Okrugli sto “Konkurentnost poljoprivrednog sektora u BiH”, na kome su prisustvovali predstavnici entitetskih vlada, privatnog sektora i akademske zajednice, organizovali su Svjetska banka i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjaluci.