BANJALUKA, U Trebinju će sutra biti održana prva u nizu javnih rasprava o Nacrtu zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima Republike Srpske (RS), koji prvi put u penzijski sistem RS uvodi institut dobrovoljnog, dugoročnog osiguranja i štednje zarad sticanja penzije u starosti.
Pomoćnik ministra finansija RS Snježana Rudić rekla je na konferenciji za novinare u Banjaluci da je cilj Ministarstva da Narodna skupština RS usvoji zakon do kraja godine, da se zatim donesu podzakonski akti koji će bliže urediti određena pitanja i da se do polovine naredne godine pojave prvi dobrovoljni penzijski fondovi.
Ona je pojasnila da uplaćivanje u dobrovoljni penzijski fond može biti individualno, u kojem zaposleni sami uplaćuju doprinose, i kolektivno u kojem poslodavac u ime i za račun zaposlenog uplaćaju doprinose.
“Na nama u Vladi je da osmislimo i poreske olakšice koje su uvijek pratilac uspješnosti i afirmisanja dugoročne štednje u vidu izdvajanja za dobrovoljne penzijske fondove”, istakla je Rudićeva.
Predsjednik radne grupe za reformu penzijskog sistema RS Božana Šljivar pojasnila je da postojeći sistem penzijskog osiguranja ne može obezbijediti adekvatnu penziju za starost, te da dobrovoljni penzijski fondovi predstavljaju isključivo namjensku štednju koja će nadopunjavati penziju koja je zakonom obezbijeđena.
“Moramo razmišljati o svojoj starosti i dodatnoj štednji onog trenutka kada smo radno aktivni. To je način na koji razmišljaju svi u razvijenim tržišnim ekonomijama”, poručila je Šljivar.
Prema njenim riječima, sistem tekućeg finansiranja koji sada imamo, može da funkcioniše samo ako pet radnika radi za jednog penzionera, a u RS trenutno 1,43 radnika radi za jednog penzionera, što govori da ovaj sistem ne može pružiti adekvatnu penziju za starost.
“Imajući u vidu da je stanovništvo Evrope sve starije i da se rađa sve manje djece, da bi se dugoročno obezbijedila finansijska sredstva za starost moraju se tražiti alternativni vidovi finansiranja”, pojasnila je Šljivareva.
Ona je ocijenila da je ovo najkompleksija reforma koja je ikada sprovedena u RS, a koja za cilj ima širi društveni interes.
“Riječ je o sveobuhvatnoj, dugoročnoj reformi koja će trajati najmanje tri do četiri godine i odlukama koje se donose za narednih 50 godina”, pojasnila je Božana Šljivar.
Rasprava će biti održana 2. septembra na Palama, 4. septembra u Bijeljini, 9. septembra u Doboju i završna 10. septembra u Banjaluci.