BEOGRAD, U avionima “Jat Ervejza” sutra, prvog dana bezviznog režima za građane Srbije, neće biti nijedno slobodno mjesto na letovima za evropske zemlje.
Portparol ove kompanije Mirjana Dragović rekla je da slobodnih mjesta nema, jer je u akciji “Jat Ervejza”, koja je trajala od 1. decembra do 12. januara, po promotivnoj cijeni od 19 evra prodato 5 700 karata za letove za šengenske destinacije.
Ona je istakla da su najprodavanije karte za Frankfurt, Pariz, Rim, Atinu i Beč, a zbog izuzetno velikog interesovanja uvedene su i karte po promotivnoj cijeni za Geteborg i Larnaku.
U “Železnicama Srbije” su saopštili da spremno dočekuju viznu liberalizaciju i povećan broj putnika, te da u međunarodnim vozovima ima mjesta.
U saopštenju iz ovog preduzeća podsećaju da su inter-reil vozne karte najpopularnije među mladima, jer omogućavaju da se u određenom vremenskom periodu koristi neograničeni broj putovanja evropskim prugama.
Pored toga, tražene su i povlastice reil-plus, reil plus Evro 26, siti star, Balkanfleksipas, Minhen specijal, Beč specijal.
Zahvaljujući tim povlasticama povratna karta drugog razreda do Budimpešte košta 26 evra, do Praga oko 155 evra, Minhena oko 142 evra, Beča 70 evra, a Venecije 108 evra.
Cijena povratne karte do Ciriha je oko 239 evra, Soluna oko 68 evra, Istanbula oko 97 evra, Sofije oko 41 evra, Kijeva 121 evro, Bukurešta 48 evra, Moskve oko 180 evra, a do Bratislave oko 85 evra.
Srbija je direktnim željezničkim vezama povezana sa svim najznačajnijim evropskim turističkim, saobraćajnim, ekonomskim i kulturnim metropolama – Minhenom, Budimpeštom, Bečom, Cirihom, Pragom, Solunom, Kijevom, Moskvom, Sofijom, Istanbulom, Venecijom i Bukureštom, kao i sa Zagrebom, Ljubljanom, Skopljem, Sarajevom i Podgoricom.
Za putnike koji putuju sopstvenim prevoznim sredstvom obavezan je zeleni karton i potvrda o tehničkoj ispravnosti vozila.
Savjetnik zamjenika premijera Srbije Božidara Đelića zadužen za viznu liberalizaciju Vladimir Petronijević je istakao da ukidanje viza neće značiti i ukidanje standardne granične kontrole, pa građani trebaju da znaju kuda i zašto su se uputili, te koliko će dana ostati.
“Istovremeno je potrebno da građani poseduju od 40 do 70 evra za svaki dan boravka, da imaju zdravstveno-putno osiguranje, pre svega zbog svoje lične sigurnosti. Vrlo je važno naglasiti da se vizna liberalizacija odnosi na takozvane kratkoročne vize `tipa C` koje sada građanima omogućavaju da u zemljama šengenskog sporazuma borave 90 dana. “, rekao je Petronijević.
On podsjeća da će bez vize granični prelaz poslije ponoći moći da prođu samo građani koji imaju biometrijske pasoše.