TOKIO, Trgovinski deficit Japana je povećan za 35,1 odsto u novembru u odnosu na isti mjesec prošle godine zbog povećanog uvoza energenata i devalvacije jena, saopštilo je nacionalno Ministarstvo finasija.
Japanski novembarski trgovinski deficit porastao je na 9,2 milijarde evra što je apsolutni rekord za ovaj mjesec od kako se vodi ova vrsta statistike od 1979, prenio je AFP.
Japan je, poslije havarije koja se u martu 2001. godine dogodila u nuklearnoj elektrani Fukušima, kada je u cijeloj zemlji zaustavljen rad 50 reaktora, prinuđen da uvozi fosilna goriva za proizvodnju električne energije.
Ovaj problem je postao još ozbiljniji od prije godinu dana zbog devalavacije nacionalne valute jena u odnosu na dolar i evro zbog poskupljenja energenata.
U novembru, treća ekonomija svijeta je tri puta skuplje platila uvoz nafte fosilnih goriva nego prije godinu dana.
Prošlog mjeseca Japan je zbog devalvacije jena skuplje platio i uvoz kompjutera, odjeće i poluprerađevina.
Uvozna roba je tako prošlog mjeseca Japan koštala 51 milijardu evra, 21,1 odsto više nego prije godinu dana.
Devalvacija jena je, međutim, pozitivno uticala na izvoz koji je u novembru porastao na 41,8 milijardi evra što je rast za 18,4 odsto.
“Japanski trgovinski deficit vjerovatno će ostatati visok zbog velike unutrašnje potražnje“, smatraju japanski analitičari. Oni ocjenjuju da bi tako moglo ostatati i u narednom periodu zbog velikih budžetskih rashoda i povećanje unutrašnje potražnje prije povećanja poreza na robu široke potrošnje.
Kako bi ograničio kolosalni javni dug, novi japanski premijer Šinzo Abe je dao zeleno svjetlo za povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) koja će od aprila naredne godine biti povećana sa pet na osam odsto.
Ekonomisti očekuju da će japanski građani pohrliti u kupovinu prije povećanja PDV, što će povećati potrošnju kao i uvoz kako bi se zadovoljila unutrašnja potražnja. Tanjug