LONDON, Japan, najveći neto uvoznik hrane na svjetu, je u prošloj godini ostvario nešto veći stepen samodovoljnosti na sektoru poljoprivrede – lokalni poljoprivredni i ribarski proizvodi su u kalorijskom unosu hrane domaćeg stanovništva imali udio od 40 odsto, prema 39 odsto u 2006. godini.
To se najviše pripisuje povoljnim vremenskim prilikama, koje su rezultirale povećanjem roda pšenice i šećerne repe, ali i naporima japanske vlade da obezbjedi što veću prehrambenu bezbjednost i promoviše tradicionalni način ishrane Japanaca, izveštava Rojters.
Japanci su 2007. ostvarili rod pšenice od 910.000 tona, što je najviše od 1990. To je imalo za posljedicu smanjenje uvoza na ovom sektoru. Pšenica je druga najkorišćenija žitarica u japanskoj ishrani, poslije riže.
Znatnija preorijentacija Japanaca na domaće, umjesto na uvozne žitarice, mogla bi da se odrazi i na kretanje cijena na međunarodnom tržištu žitarica, upozoravaju eksperti, budući da je Japan četvrti najznačajniji svjetski uvoznik pšenice i najveći uvoznik kukuruza, koji se pretežno koristi za ishranu stoke.
Japanska vlada je od 2005. preduzela niz koraka da poveća domaću potrošnju pirinča. Između ostalog, podsticano je veće korišćenje pirinča umesto hljeba u školskim obrocima, a vođena je i marketinška kampanja o vrlinama tradicionalne japanske ishrane. Riža je, inače, jedan od samo nekoliko prehrambenih produkata u čijoj proizvodnji Japan ostvaruje samodovoljnost.
Japanci su sebi postavili cilj da do 2015. godine povećaju samodovoljnost u proizvodnji hrane na 45 odsto da bi se u većoj mjeri izbegla izloženost hirovitim cijenama na ovom sektoru svjetskog tržišta i bolje iskoristile domaće obradive površine.
Očekuje se da će većoj prehrambenoj samodovoljnosti zemlje najviše doprineti planirano povećanje udela domaćih hraniva u ishrani japanske stoke sa sadašnjih 25 na 35 odsto.