NJUJORK/TOKIO, Jačanje domaće valute “jede” profit autokompanija i povećava cijenu njihovog proizvoda kada kola prave u japanskim fabrikama, tvrde direktori velikih korporacija.
Uprkos nedavnom povlačenju jena sa rekordno viokog nivoa u odnosu na dolar, japanska nacionalna valuta ostala je na takvom nivou da primorava domaće autokompanije da prebacuju proizvodnju izvan zemlje, prije svega u Sjevernu Ameriku.
Kompanija Nisan planira da izmjesti proizvodnju brenda “Infiniti” izvan Japana, najvjerovatnije u Sjevernu Ameriku ili Kinu, izjavio je izvršni direktor kompanije Karlos Gon u Njujorku.
Gon je upozorio da je jak jen glavna prijetnja i “najveći hendikep” za njegovu novu robnu marku luksuznih automobila.
Tojota, najveći japanski proizvođač kola, takođe je počela da istražuje mogućnosti izrade brenda “Scion” u jednoj od njenih američkih fabrika i razmatra mogućnost povećanja proizvodnje auto-dijelova u SAD, izjavio je Njujorku zvanični predstavnik kompanije.
“Zbog situacije sa jenom, čitav naš inženjerski tim prinuđen je da kontroliše svaki izdatak kao bi se smanjili troškovi”, rekao je Džek Holis, šef brenda “Scion”. On je dodao da kompanija zbog toga “nije ni blizu tačke odlučivanja” o svojim proizvodnim planovima.
Japanske vlasti u više prilika su intervenisale kako bi oslabile domaću valutu, zabrinute da bi svako dalje jačanje jena moglo da utiče na pad izvoza i da uspori japanski privredni oporavak poslije katastrofalnog zemljotresa u martu 2011.
Skok jena, istina, obezbjeđuje jeftiniju nabavku robe u inostranstvu, ali time istovremeno umanjuje zaradu na najvećim tržištima automobila, kao što je američko.
U Tojotinoj fabrici u Misisipiju uvedena je druga smjena i da kompanija pokušava da poveća udio u prodaji na tržištu Sjeverne Amerike. Kompanija Mazda motori podiže fabriku za montažu kola u Meksiku koja će proraditi u 2014. Honda takođe širi proizvodnju u Meksiku. Ta kompanija je počela da izrađuje kola u Ohaju 1982. godine i 85 odsto njene prodaje kola u Sjevernoj Americi čine vozila koja se izrađuju u sjeverno-američkim fabrikama. Tanjug