TOKIO, Premijer Japana Naoto Kan obećao je da će ubrzati reformu japanskog poreskog sistema radi smanjenja državnog duga.
Ipak, šanse za uspjeh tih reformi umanjuju nekooperativnost opozicije i neslaganja unutar njegove sopstvene partije oko politike vezane za smanjenje duga.
Agencija za kreditne rejtinge “Standard&Purs” je snizila rejting japanskog dugoročnog duga, po prvi put od 2002, na AA-, sa AA, dok je Međunarodni monetarni fond (MMF) pozvao Tokio i Vašington da pojačaju borbu s ogromnim budžetskim deficitima.
MMF je ukazao da te dvije najveće ekonomije u G7 treba da donesu pouzdane planove za kresanje deficita prije nego što tržišta izgube strpljenje i odbace njihove obveznice.
Japan je lošoj situaciji jer je njegov dug godinama u porastu, budući da je nastojao da oživi svoju ekonomiju poslije krize iz 90-ih godina prošlog vijeka. Japanski dugoročni vladin dug sada dostiže oko 180 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Kan je reformu poreskog sistema i socijalne zaštite, uključujući povećanje poreza na promet, stavio za prioritet, s obzirom na rastuće troškove za zaštitu stanovništva koje sve ubrzanije stari i javni dug koji je najveći među razvijenim zemljama.
Reakcije na tržištima duga, međutim, govore da ne postoje izgledi za skoru krizu u Japanu i SAD, budući da su SAD za sada zaštićene zbog svog statusa emitera globalne rezervne valute, dok Japan štiti činjenica da je njegov suvereni dug uglavnom u rukama domaćih investitora. Tanjug