TOKIO, Japan je u februaru ostvario iznenađujući trgovinski suficit, što predstavlja tračak nade za njegovu ekonomiju.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da sa rastom cijena nafte, perspektive japanske privrede i dalje ostaju neizvjesne.
Podstaknuta prvenstveno izvozom, ekonomija Japana je uspjela da preokrene ogromni deficit iz januara, najviše zahvaljujući oporavku automobilske industrije i znacima jačanja ekonomije SAD, uprkos tome što evropsko tržište i dalje ostaje slabo, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
Februarski trgovinski suficit od 32,9 milijardi jena (394 miliona dolara), prvi u posljednjih pet mjeseci, još je relativno mali u odnosu na suficit od 636,99 milijardi jena zabilježenih u istom periodu lani.
Dolar i evro su oslabili prema jenu malo prije objavljivanja mjesečnih podataka, koji su pobjedili tržišne prognoze deficita od 110 milijardi jena.
“To je bilo pravo iznenađenje”, rekao je Taro Saito, viši ekonomista pri tokijskom Istraživačkom institutu (NLI).
Jedan od najznačajnijih faktora koji je doprinio rastu suficita je američka ekonomija, koja se oporavlja daleko bržim tempom od očekivanog.
Izvoz automobila u SAD je porastao za 26,9 odsto, u odnosu na prethodnu godinu, dok je prodaja čelika i građevinskih i rudarskih mašina takođe porasla, pokazuju objavljeni zvanični podaci.
“Automobilska industrija se oporavlja brzim tempom i takođe dobro posluje na domaćem tržištu. Oporavak američke ekonomije podstiče rast izvoza automobila” , rekao je Saito.
Industrija automobila se oporavlja od prošlogodišnjeg martovskog zemljotresa u sjevernom Japanu i katastrofalnih poplava na Tajlandu, što je zaustavilo japansku proizvodnju automobila.
Ukupan japanski izvoz je smanjen za 2,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, na 5.500 milijardi jena u februaru, zbog slabije tražnje za proizvodima poput čelika, medicinskih proizvoda i poluprovodnika, pokazuju podaci japanskog ministarstva finansija.
Uvoz je porastao za 9,2, odsto, na 5.400 milijardi jena u februaru, zbog snažne tražnje za sirovom naftom.
Japan je u januaru ostvario rekordni trgovinski deficit od 1.500 milijardi jena, zbog rasta uvoza goriva kako bi se zadovoljile potrebe za električnom energijom, budući da su mnogi nuklearni reaktori isključeni poslije katastrofe. Tanjug