BRISEL, Evropska dužnička kriza trese globalna tržišta kapitala. Zbog pojedinih država evrozone koje se nalaze na rubu insolventnosti, da ne upotrebimo grublji opis situacije poput bankrota, svijet strahuje od raspada evrozone.
Ipak, prema tek obavljenom izvještaju MMF-a i njegovim projekcijama duga i deficita najzaduženijih država svijeta, mnogi bi se mogli zapitati zašto se gubi povjerenje u Grčku, a istovremeno Japan, koji bilježi neusporedivo gore podatke o dugu i deficitu ni najmanje ne brine o finansiranju duga.
I SAD ima znatno gore fundamentalne podatke od evrozone, a krizu izaziva samo politička nestabilnost poput inata republikanaca da odbiju administrativno povećanje maksimalnog državnog duga, ali ne i kriza povjerenja kod kreditora.
Odgovor se krije u strukturi duga, piše Ekonomist u analizi svjetskih dužnika. Naime, Grčka za razliku od Japana, koji se zadužuje kod kuće, novac mora da dobije od stranih ulagača, a u istoj su situaciji Portugal i Irska.
Takođe, Japan ima izuzetno veliku finansijsku imovinu, koja mu prebijanjem dug snižava na 130 posto BDP-a, a ključna je razlika što i Japan i SAD imaju monetarni suverenitet pa devalviranjem jena i dolara mogu isplatiti kreditore, kao i podstaći domaću potrošnju, a zemlje evrozone odrekle su se tog instrumenta monetarne politike. business.hr