BEOGRAD, Šef Sektora za evropske integracije Delegacije EU u Srbiji Frejk Janmat izjavio je da Srbija treba da nastavi započete reforme i da je ključni izazov rješavanje statusa preuzezeća u restrukturiranju i povećanje zaposolenosti.
On je za RTS istakao da pod tim posebno misli da tržište rada treba učiniti fleksibilnijim, da se počne sa procesom privatizacije i restrukturiranja javnih preduzeća, a preporučuje otplatu duga umjesto većih primanja.
Potreban je oprez Vlade Srbije prilikom donošenja odluke o povećanju plata i penzija, jer bi svrsishodnije bilo da se eventualnim viškom novca otplati dio javnog duga, rekao je Janmat.
On je naveo i da je to jedna od preporuka iz Brisela Srbiji u vezi sa tim koje ekonomske mjere treba da sprovede.
Ključni izazovi za Srbiju biće rješavanje statusta preduzeća u restrukturiranju i povećanje zaposlenosti, izjavio je Janmat, istakavši da Srbija, prije svega treba da nastavi reforme započete prošle godine.
On smatra i da treba da se ubrza proces izdavanja građevinskih dozvola, dodavši da su ministri finansija za budućnost, savjetovali Srbiji da se fokusira na veoma konkretna pitanja u vezi sa poslovnim okruženjem.
Prema njegovim riječima, to se na primjer odnosi da se smanji administrativni i birokratski teret za kompanije, broj parafiskalnih nameta, ali i da se racionalizuju i ojačaju inspekcije u vezi sa sivom ekonomijom u neformalnom sektoru koji i dalje predstavlja neki oblik nelojalne konkurencije.
Janmat misli i da će izazov biti da se nastave reforme i privatizacija preduzeća i ističe da “to neće biti lake reforme”.
U svakom slučaju su potrebne, jer su do sada tim preduzećima odlazile subvencije i one su predstavljale veliko opterećenje za srpske poreske obveznike, rekao je on, dodajući da su ta preduzeća predstavljala nelojalnu konkurenciju srpskim preduzećima u privatnom sektoru.
On je naveo da “eventualno povećanja plata i penzija u javnom sektoru uglavnom zavisi od toga da li će biti ili ne ekonomskog rasta”.
“Ako ga bude, stvoriće se fiskalni prostor da se povećaju penzije i plate u javnom sektoru”, rekao je Janmat,
On je dodao da su i “ministri finansija savjetovali korišćenje eventualnog viška u javnim prihodima za otplatu javnog duga, zato što taj javni dug mora biti isplaćen na ovaj ili onaj način i na kraju će to opet poreski obveznici platiti”.
“Drugo je da se ti javni prihodi iskoriste za javne investicije u oblasti poput saobraćaja, energetike ili obrazovanja, da bi se stvorili preduslovi za dugoročni strukturni rast”, rekao je on. Tanjug