BEOGRAD, Vlada mora da odustane od planiranog povećanja javne potrošnje ili će Srbija doživeti sudbinu Grčke, kaže Dragomir Janković sa Evropskog ekonomskog instituta.„Vlada mora da odustane i da nađe načina da smanji javnu potrošnju, i ličnu i javnu, kao i zaduživanje države i građana. U protivnom nije teško predvidjeti šta nas očekuje. Očekuje nas grčki scenario”, kaže Janković.
“Prije svega, zbog tog iskustva EU pravi određene analize i pokušava da spriječi u zemljama Zapadnog Balkana i u samoj EU takve i slične situacije“, objašnjava on i dodaje da se u izvještaju Evropske komisije procjenjuje da će srpski budžet i deficit biti veći od planiranih i prikazanih pred Međunarodnim monetarnim fondom.
„To je ključni razlog zbog čega je Srbija uključena u analizu o reviziji budžeta. Ali nije samo Srbija, i Hrvatska je uključena u tu analizu. Smatra se da će budžetski deficit i Srbije i Hrvatske biti znatno veći od planiranog“, kaže Janković.
Prema njegovim riječima, Srbija je ovakav izvještaj mogla i da očekuje, jer javna potrošnja ne jenjava. „Javna potrošnja u Srbiji ne jenjava nego se, kako god to izgledalo, planira i širenje javne potrošnje. I kada je u pitanju lična potrošnja i javna potrošnja države, sve je to negdje na ivici“, rekao je Janković.
Na pitanje na koji način je moguće da Vlada Srbije stvori realne izvore prihoda kako se ne bi više zaduživala, Janković odgovara da to nije moguće s obzirom na realnost situacije u Srbiji.
„To nije realno moguće. Ono što Srbija realno može je da smanji potrošnju i da na neki način obezbijedi realne izvore finansiranja svog budžeta. Jedini realan način je da na neki način obezbijedi stabilne izvore kroz eventualno povećanje PDV-a ili smanjenje javne potrošnje i restrikcije u državnom budžetu“. kaže on.
Na drugi način u ovom trenutku to nije moguće jer je ekonomija Srbije veoma slaba i ne može obezbijediti dodatne fiskalne izvore, zaključio je Janković. B92