BANJALUKA, Prijedlog ekonomske politike RS za 2011. godinu, koji je Vlada RS proslijedila na razmatranje Narodnoj skupštini, prilično objektivno sagledava stanje i mogućnosti RS, ocijenio je Duško Jakšić, direktor Ekonomskog instituta u Banjaluci.
On pozdravlja intencije Vlade RS da od iduće godine odvoji prava penzionera od drugih kategorija i poveća efikasnost administracije.
“U Prijedlogu ekonomske politike ima dosta pojačanih intervencija države, povećanih opterećenja za privredu i limitiranja zahtjeva socijalnog sektora, ali mislim da je Vlada u ovom momentu morala da procijeni koje su mogućnosti i da drugačije nije mogla”, kazao je Jakšić.
Da li je prijedlog ekonomske politike RS za 2011. realan?
JAKŠIĆ: Radi se o ekonomskoj politici prve godine nove vlade i mnoge stvari koje ona pravilno postavi sigurno će imati odraz i na kasniji period. Ovo jeste na neki način Vlada kontinuiteta ako gledamo partijsku strukturu, ali će, ipak, doći do značajnih promjena, od pozicije premijera do većeg broja ministarstava. Sve najave koje stižu iz Vlade i van nje pokazuju da će u 2011. doći do radikalnog preispitivanja efikasnosti entitetskih institucija, što označava zatvaranje jedne faze razvoja i po metodologiji i po ponašanju, što je veoma bitno. Treći važan momenat je da su prethodne godina-dvije prošle u savladavanju krize i ublažavanja značajnijih negativnih posljedica i sada se u RS i okruženju očekuje povratak na stazu blagog uspona. Vlada RS kojoj ističe mandat je spletom okolnosti u velikoj mjeri bila u funkciji kako ekonomske, tako i političke stabilizacije i razvoja RS. Vlada i tadašnji premijer Milorad Dodik često su nosili teret političkog djelovanja i borbe protiv derogiranja nadležnosti RS, dok će nova vlada biti u poziciji da se posveti ekonomskom razvoju, jer su se važni akteri preselili na druge funkcije i proširili front djelovanja.
Ekonomska politika za 2011. donosi se u svježe postizborno vrijeme i pred sastavljanje nove vlade, što sigurno nije ostavilo dovoljno prostora da se urade sve pripreme. Razumijem Vladu da je morala biti vrlo oprezna i realno izanalizirala sve potencijale kojima raspolaže. Mislim da je ekonomska kriza natjerala Vladu da preispita mnoge stvari i da nije ni mogla drugačije uraditi od predloženog. U dokumentu ima dosta pojačanih intervencija države, povećanih opterećenja za privredu i limitiranja zahtjeva socijalnog sektora, ali mislim da je Vlada u ovom momentu morala da procijeni koje su mogućnosti i da drugačije nije mogla.
Vlada se suočila s mnogobrojnim zahtjevima socijalnih partnera, često potpuno oprečnim. Da li je nađeno optimalno rješenje?
JAKŠIĆ: Naglasio bih da je RS još mlado društvo i kod svih aktera, od privrednika, poslodavaca, sindikata i boraca, osjeća se pojačana svijest o zajedničkoj izgradnji ekonomskog i političkog sistema RS. Međutim, osjeća se i da se oni sukobljavaju preko Vlade i da nju stavljaju u poziciju da bude neki redar ili medijator, što nije pravi način. Vlada treba svim stranama da prezentuje pravo stanje i realne mogućnosti i da koordinisano sa njima traži najbolje rješenje za sve. Nikada ne mogu svi biti zadovoljni, jer ne postoji apsolutna ravnoteže. Ali, ako se svi nađu u procentu koji je podnošljiv, onda će svi težiti da u toku godine riješe ono što nisu mogli na početku. Zato ističem da je lako usvojiti ekonomsku politiku, ali je zadatak da se ona ostvari.
Sukobi su bili najizraženiji kod predloženog povećanja stope ukupnih doprinosa sa 30,6 na 33 odsto. Privrednici su protiv toga, dok Udruženje penzionera zahtijeva da se penzijsko i zdravstveno osiguranje još više poveća. Kako pomiriti te dvije strane?
JAKŠIĆ: To je vrlo važno pitanje. Na nesreću moramo da polazimo od penzionera, jer niko ne spori da su oni najugroženija kategorija. Tu želim da kažem da je RS u prethodnom periodu bila dosta liberalna i liberalnim mjerama, poput najniže stope na dobit u okruženju, pokušavala izvući neku korist, pa smo, iskreno rečeno, bili pomalo altruisti da bismo privukli strane investitore. Sada, ipak, imamo pojavu da nemamo priliv stranog kapitala u adekvatnom omjeru, nemamo programa i proizvoda, već više prodaju rada. Strani poslodavci koji su došli zbog jeftine radne snage često prijete da će ako dođe do povećanja poreza i doprinosa otići odavde, iako znaju da imamo neuporedivo niže stope nego zemlje odakle su oni došli. Prodaja ispod cijene rada nije dobra ni njima ni nama, a mi nismo još došli na crvenu liniju kritičnosti. Kod nas je glavni problem što smo u veliki džak pokušavali strpati penzionere i sva socijalna prava po osnovu boračkih, invalidskih i drugih žrtava. Ova vlada je napravila prvi korak i nadam se da će istrajati na dobrobit svih da odvoji one koji su ostvarili pravo, a nemaju vremena za čekanje, poput penzionera sa regularno ostvarenim punim radnim stažom. Sve ostale kategorije koje su stekle penziju ne moraju biti trajne, jer se njima na drugi način mogu kompenzirati ta prava. Prema tome, ako borcima i invalidima društvo nema dovoljno da isplati iz penzionog fonda, ima drugih načina, od školovanja djece, beneficija u otvaranju biznisa, pomoći u liječenju i oslobađanja nekih obaveza.
Konkretno, mislim da povećanje stope doprinosa sa 30,6 na 33 odsto neće dovesti do potresa. Socijalna neuravnoteženost je mnogo izražajnija i veća opasnost od povećanja doprinosa za 2,4 odsto.
Kako komentarišete povećanje stope poreza na dohodak sa jedinstvenih osam odsto na dvije stope – deset odsto za plate do 1.500 KM i 20 odsto za plate preko 1.500 KM?
JAKŠIĆ: Javnost u RS se slaže da u društvu dolazi do raslojavanja i ovo gledam kao pokušaj Vlade da teret krize, ipak, više preusmjeri na one koji imaju više. Bolje je to, nego da se administrativno propisuje obavezna solidarnost. Tu bih, takođe, pomenuo i ukidanje subvencije od 50 KM za zaposlene u tekstilnoj i kožarsko-prerađivačkoj industriji. To jeste važna grana i nosi zapošljavanje slabije kvalifikovanih radnika, ali nije rješenje da se jednokratna mjera ugradi kao zakonska obaveza. Paušalne mjere se moraju ukidati i umjesto njih praviti sistemske mjere.
Da li je rješanje da se najugroženijim privrednim granama smanji osnovica za obračun doprinosa za zaposlene?
JAKŠIĆ: Da, to je jedno od mogućih sistemskih rješanje. Ako se usvoji i pokaže dobrimm, treba ga nastaviti, a ako ne, može se i promjeniti.
Da li je Vlada dovoljno uradila na rashodovnoj strani, odnosno napravila maksimalne uštede i stegla kaiš javne uprave?
JAKŠIĆ: Mi smo državni aparat razvili i sad se ide u preispitivanje. Drugačije nije ni moglo kad su se institucije tek razvijale, a samo sa popunom pozicija moglo se vidjelo ko daje ili ne daje rezultate i gdje postoji ili ne postoji efikasnost. Ne treba zaboraviti da smo razvili školstvo, povećali broj javnih fakulteta i srednjih škola, osnovali nove zdravstvene ustanove, što su sve novi budžetski korisnici. Taj balon koji je porastao treba sada da prizemljimo i bolje je da to uradimo u 2011, nego da pustimo da odleti.
Vlada RS autor dokumenta
Ovo je prvi dokument ekonomske politike čiji je autor Vlada RS?
JAKŠIĆ: Tačno. Ekonomski institut je do sada učestvovao u izradi ekonomskih politika RS, ali je sada došlo do izmjene. Vlada RS je opravdano oformila Odjeljenje za makroekonomske analize, što je pozitivna promjena, jer su sada svi akteri obavezni da se ponašaju ozbiljnije. Ta pozitivna promjena da je Vlada autor i predlagač dokumenta ne znači da izvan Vlade ne bi trebalo da postoje institucije koje pomažu da se izvrši realnija procjena stanja i mogućnosti, što je i praksa drugih zemalja. Nezavisne novine
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
.. Ekonomska politika dobro koncipirana..
Baš je koncipirana, većini smanjuj a predsjedniku 100% povećavaj.
Jadna nam majka sa ovakvim stručnjacima!
jel to Jaksic konacno odlazi u penziju pa se posebno zalaze na prava penzionera, a borce i invalide ko j…
Borci i invalidi su ovom društvu balast i sa ovo malo prava što su do sada imali. Čak su penzionerima trn u oku upravo borci a ne skupa i glomazna administracija.
Ima li teže kategorije društva od boračke populacije koja je najviše dala za RS a sada nemaju ni privilegija a ni posla.
Penzioneri imaju bar nešto od primanja a šta ima nezaposleni borac?! Ova poltronska politika predstavnika penzionera i boračke populacije će se vjerovatno vrlo brzo obiti im od glavu.
Sadašnje ponašanje i odnos prema borcima daju borcima i njihovim napaćenim porodicama samo jednu poruku,,da sljedećim pokoljenima prenose obavezu da čim pukne prva puška bude razguli,,.Svi su bolje prošli od onih koji su stvarno sebe dali u ratu. Sramota je da ih tako šikaniraju, ali neka…naša djeca,ne daj Bože takve situacije neće biti tako glupa kao što smo bili mi.
Vlasnik ekonomskog instituta je pogodite ko? Naravno oporezivanje najmanjih plata je dobro, jer će navodno oštrije biti oporezovane i veće plate. Ali ko je prebrojao koliko ima “malih” a koliko “velikih” plata? Niko. Mjere napamet.
Ne slažem se Radenko, onaj ko je ratovao i proživjeo sve strahote i iskušenja na frontu, ako nije u stanju da izađe sad i odbrani svoja prava na ulici, džaba je trulio u rovu 4 i po godine, ne mogu da shvatim da je bio spreman puškom braniti svoj život i svoje porodice, a da dopušta sad u miru da mu tamo neki ratni profiteri tipa Milorada i Niskogradnje otimaju sve, dovoljno je to ludo što ga zastupa tamo neki Ćurguz koji bira riječi opreznije od Mišićke na vijestima ATV-a večeras, vozi Audija kojeg mu je Dodik dao, isti taj ga plaća i ovamo sva prava boraca u njegovim rukama, pa taj čovjek nije nikad gramatički ispravnu rečenicu, a smislenu dao u medijima, kad se jede i pije uvijek je sa Miloradom i ekipom, a ovamo čak ne može reći javno da je ukidanje one sprdnje od boračkog dodatka nelegalno i da zaprijeti Ustavnim sudom, penzije ni spomenuo nije, e pa ne može se kao razlog ukidanja navesti to da Zakon nije dobar i da to ne može ići na teret Fonda PIO, ako je bio dobar 10 godina i stotine hiljada ljudi po tom osnovu stekle prava, kako misle sad jednostavno ta prava uskratiti, jednom kad čovjek stekne neko pravo, ne može mu se tek tako oduzeti, ako on nije prekršio ni jedan uslov iz istog.
gledajte, ako čovjek ima 40 godina staža i otišao u penziju prošle godine, u tih 40 godina 4 su posebnog vojnog staža, sad sa svojih 60 godina ne može naći nigdje posao, penzija mu sa 450KM pada na 220KM, a ima kredit od 280KM. Šta da uradi? da ubije sebe ili nekoga, kad sam kod nekoga, sjećam se prije mjesec dana kad je Usorac obećao “nekome” vozanje u gepeku, sad se ućutio, smrad jedan kao i Ćurguz i Mišićeva pa svi kod njega idu na blagajnu po “zarađeno”. Ljudi, ako ovo sad nije minut do 12, neće nikad ni biti, a blago čobanima kad imaju ovakve ovce!
Suština je da je neko prije mjesec dana otišao u penziju sa 37 godina radnog staža i 4 godine ratnog staža, njemu je pravo na penzionisanje priznato i sad će mu to pravo ostati, ali ne i nadoknada po tom istom pravu, onaj ko je u istoj situaciji sledeći mjesec ili u februaru, taj neće imati tu mogućnost niti pravo na penzionisanje niti pravo na dodatak, da li to znači da dva čovjeka iste boje kože, vjere, nacije i svega drugog imaju različita prava u Miloradlandu? šta bi onda radili da su crnci?
Sav koncept kod nas se svodi na to da se uzme siromašnom i dodijeli bogatom. Naravno, taj bogati će na izborima reći da sve radi u interesu siromašnog, pa će mu ovaj naivno povjerovati i zato će ubuduće biti još siromašniji.
A šta su drugo zaslužili oni koji nisu u stanju da se bore za sopstvena prava?
Borci su četiri godine hrabro krvarili u rovovima, a sad ne smiju ni da izađu na ulicu da se pobude protiv ukidanja boračkog dodatka i ostalih prava. Jer se boje da će ih dojučerašnji ratni, a danas mirnodopski profiteri optužiti za “rušenje” Republike Srpske. Boje se da će, ako ustanu, ostati i bez onoga što imaju, iako ih ćutanje nije spasilo. Naprotiv, što više trpiš, više te gaze.
Situacija oko penzionisanja, prava, staža, invalida i čega sve, je naopako “nasađena” odavno, a sjetili su se da to “sistemski” rješavaju tek kad je nestalo para.
Borci i penzioneri su na izborima podržali “izgradnju institucija RS” kupovanjem pepeljara i kanti za smeće od 1.500 KM. Sad je red i da plate tu “izgradnju”.
Naprijed Srpska, Riječ je riječ, Pravda za sve…
7.dejan
U pravu si ali imamo li mi toliko zivota da se borimo a posledice osjecamo ne sami mi nego i nasi narastaji. Zato je u pravu radenko kad kaze da čim pukne prva puška bude razguli,,.. Siguran sam da bi to ucinilo vise od polovine nas a da ne pricamo koliko omladine.
Jaksica je pregazilo sto godina je tamo u institutu pa sta to on epohalno uradi gleda sebe.Moze li mi iko u ovoj zemlji rece za sta da se skoluje dijete nakon srednje skole ajde neka mi iko kaze da bi moglo zivjeti od svog rada. Nema toga pokradeni smo svi mi nasa djeca i unuci .
Mi smo svi toliko umorni od laži, čekanja boljeg sutra, lošeg života-preživljavanja, a od rata je prošlo punih 15 godina da samo možemo da proklinjemo sve ove smradove koji su se nafutrovali do besvijesti. Bili smo spremni da damo svoj doprinos dok je rat trajao, sada smo iscrpljeni da bi se borili protiv eksploatatora koje sami biramo na izborima.
Dobro se sjećam nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma izjave Mladena Ivanića koji je tada rekao da će trebati 10 godina da izađemo iz krize. Naravno, iscrpljen ratom, sa nevjericom sam primio tu njegovu izjavu i mislio u sebi ,,ko će to dočekati,,. Prošlo je i 15 godina; svi smo svjedoci ko kako živi, preživljava, a ko jako ležerno živi i bogati se na račun svih nas.
Iskali su, evo im ga. Izbori su bili prilika za promjene i promjene se desavaju. Sada ce borci tipa Mile i Pantelije da ukinu dezerterima penzije, jos malo pa ce i meni ukinuti invalidninu (vec su pokusali). Evo ja cu svojevoljno potpisati da moja invalidnina ide na racun Mile ili Pantelije (svejedno) samo neka mi posalju tekuci racun. Priznajem javno da sam bio dezerter, jer sam napustio princip kojeg se oni drze / bori se za sebe, a ostale ko sljivi. Odavno sam postao svjestan da cast, postenje i patriotizam postoje samo u filmovima, a da u reali postoje samo laz, licemjerstvo, poltronstvo, otimacina od sirotinje i bespomocnih. Ima dobrih strana i u ovome, svog sina vec vaspitam tako da kada mu neko pomene vojsku ili patriotizam u pozitivi – pljune u lice, uzme pasos i razguli sto dalje.
P.S. svejedno svoju invalidninu ne trosim na sebe (hvala bogu ne treba mi), a ”boracki dodatak” nikada nisam htio prihvatiti, jer smatram da je to jos jedno ponizenje.