BEOGRAD, Dok je na kokošijim farmama u Srbiji došlo do prave eksplozije cijena, na pijacama voće i povrće je trenutno jeftinije nego u aprilu prošle godine.
Većini potrošača cijene na tezgama djeluju papreno, ali to je samo posljedica sve skromnijih zarada i ispražnjenih novčanika.
Za samo mjesec i po dana, jaja su poskupjela u prosjeku 50 odsto. Iako se spekuliše da će jaja tek poskupjeti i da će za komad biti potrebno i do 30 dinara, veliki proizvođači najavljuju da će uoči Uskrsa ponuditi povoljnije cijene.
Trenutno, jaja “A” klase na pijaci koštaju najčešće od 17 do 20, a u prodavnici dostižu 24 dinara za komad, što je rekordna cijena u proteklih nekoliko godina.
– Na srpskom tržištu cijena jaja je ovih dana dostigla svoj rekord – kaže Dragiša Jović, direktor “Mikrosa”, jednog od vodećih proizvođača. Ipak, u preduskršnjoj nedjelji, jaja će biti jeftinija u megamarketima, nego na tezgama. Uoči katoličkog Uskrsa u prodavnicama širom Vojvodine, komad staje ispod 14 dinara. Uskoro će se to dogoditi i u ostalim dijelovima zemlje.
Veliki proizvođači tvrde da će trgovinski lanci kao svake godine pred Uskrs, startovati sa akcijskim popustima i značajno oboriti cijene.
Ako izuzmemo jaja, cjenovnici na zelenim tržnicama kao da su “prespavali” cijelu godinu. Pojedino voće i povrće sada je čak i jeftinije nego u aprilu lani. Jabuke su se u ovo doba prošle godine prodavale za 70 do čak 120 dinara, a sada se na pijacama u Srbiji nude od 50 do 110 dinara.
Veze mladog luka koštaju isto kao i prije 12 mjeseci, a rotkvice su sada malo i jeftinije.
– Tržište je formiralo cijene – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta potrošača Beograd. – S jedne strane opada kupovna moć, a s druge smanjuje se obim prodaje. Promet u velikim trgovinama je opao i za četvrtinu, pa su oni primorani da snize cijene. Inače, nijedan trgovac ne bi smanjio svoju zaradu, ako i po postojećim cijenama može da proda robu. S ozbirom na to da nije tako, on mora nešto da mijenja. Zato su cijene zeleniša sada čak i povoljnije nego lani. Slična situacija je i sa svježim mesom. U narednom periodu sigurno će doći do pada cijene mesa, jer je tražnja osjetno smanjena.
U Evropi još skuplje
Kokošija jaja u Evropskoj uniji sada su u prosjeku za 76,5 odsto skuplja nego u istom periodu lani. Rast cijena je posljedica odluke Evropske komisije da se za 1,5 puta poveća površina za jednu koku nosilju. Najveći rast registrovan je u Češkoj, gdje za 10 komada valja odvojiti više od dva evra, što je duplo više nego prošle godine. U Srbiji su jaja poskupjela iz mnogo razloga. Proizvođači kažu da je živinarstvo neisplativo, da se gase male farme, ali i da su skok vrijednosti evra i skuplje gorivo takođe uticali na formiranje cjenovnika. Novosti