PEKING, Izvoznici vina nazdravili su prošlogodišnjem skoku potrošnje vina u Kini poslije dvije godine pada, pošto je tamošnji rast tražnje pomogao ekspanziji globalne trgovine vinom, saopštila je danas Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV).
Kineski uvoz je skočio za 44 odsto na 5,5 miliona hektolitara, a ukupna potrošnja u toj zemlji je porasla za tri odsto na gotovo 16 miliona hektolitara, prenosi agencija Rojters.
“Kineska tražnja je dala najveći pojedinačni doprinos rastu trgovine vinom u 2015. godini”, navodi se u izvještaju OIV-a, i dodaje da je prošlogodišnji rast tražnje ukazao na veliku popularnost crvenog vina među kineskom srednjom klasom.
Poboljšanje trenda u Kini, koja je peti najveći svjetski potrošač vina, pomoglo je da globalna trgovina vinom poraste za skoro dva odsto u smislu količine, na 104,3 miliona hektolitara, i za 10,6 odsto u smislu vrijednosti, na 28,3 milijarde evra, navodi OIV.
Kina je 2014. godine pretekla Francusku po broju vinograda, da bi prošle godine dodala još 34.000 hektara, čime je ukupna površina vinograda porasla na 830.000 hektara. Uprkos tome, kineska proizvodnja je pala na 11 miliona hektolitara sa 11,6 miliona hektolitara.
Gledano po vrijednosti izvoza, Francuska je zadržala poziciju najvećeg izvoznika, sa udjelom na tržištu od 29 odsto, prema procjenama OIV-a.
Posmatrano po količini izvezenog vina, Španija je povećala prednost kao najveći izvoznik.
SAD su i dalje najveći svjetski potrošač vina, uz rast prošlogodišnje tražnje od jedan odsto, na 31 milion hektolitara.
Italija je preuzela od Francuske titulu najvećeg svjetskog proizvođača vina, zahvaljujući proizvodnji 49,5 miliona hektolitara u odnosu na 47,5 miliona hektolitara proizvedenih u Francuskoj, navodi Rojters. Tanjug