SARAJEVO, Iz BiH u Tursku lani je izvezeno žitarica i brašna u vrijednosti od 65 miliona maraka, što je za oko 50 miliona više u odnosu na prethodni period, zbog čega je tursko tržište među najperspektivnijim za domaće proizvođače.
Zaključeno je to na jučerašnjem sastanku ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka Šarovića sa proizvođačima i glavnim izvoznicima žitarica i brašna iz BiH.
– Najviše žitarica i proizvoda od žitarica se izvozi u Tursku, praktično 95 odsto. U 2016. godini rezultati su bili odlični i bilježimo povećanje izvoza žitarica u Tursku sa 12.000 tona na 70.000 ili 80.000 tona. Izvoz brašna je sa 4.000 tona skočio na 70.000 tona, što je povećanje za 16 puta. U novčanom iznosu to je za obje ove kategorije povećanje sa 15 ili 16 miliona na blizu 65 miliona KM. Ovo su zavidni rezultati bez obzira na probleme – rekao je Šarović istakavši da je namjera BiH da aranžman sa Turskom, ali i sa drugim zemljama, bude dugoročan.
Dodao je da se teži tome da, pored domaćih sirovina, budu obezbijeđene žitarice iz zemalja CEFTA, te da se one prerađuju u domaćim mlinovima. Na taj način bi bilo obezbijeđeno domaće porijeklo i omogućen izvoz u Tursku i neke druge zemlje.
Na sastanku je naglašeno da su provjere domaćih izvoznika od strane turske inspekcije korisne kako bi bile spriječene malverzacije, poput onih koje su se dešavale pri izvozu mesa.
– Turska će kroz izmjene sporazuma o spoljnoj trgovini nastojati da ovo pitanje stavi na sto. Namjera nam je da ovaj izvozni aranžman ima bolju perspektivu nego prošle godine i da rezultati budu još bolji – rekao je Šarović.
Bogdan Mirković iz bijeljinskog “Žitoprometa” kazao je da ova kompanija, kao jedan od najvećih izvoznika mlinskih prerađevina u Tursku, želi da sagleda izvozne šanse kompletne mlinsko-prerađivačke industrije.
– Turska čini 95 odsto izvoza, ali nas zanimaju i druge mogućnosti daljeg plasmana naših prerađevina i u neke zemlje Azije i Sjeverne Afrike – rekao je Mirković.
Direktor “Klasa” Nihad Imširović istakao je da se stvara pozitivan poslovni i izvozni ambijent.
– Nastojaćemo da iskoristimo perspektive i doprinesemo uređenju zakonske regulative, da iz ovog sporazuma dobijemo najbolje – rekao je Imširović.
Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić kaže da je stav svih učesnika sastanka da je važno pojačati kontrole kod izdavanja dokumenata kako bi izvoz u Tursku bio sačuvan.