BEOGRAD, Prodaju kilovata u inostranstvu Elektroprivreda Srbije otpočela je prije dvije nedjelje, iako izvoz struje nije planiran za ovu godinu.
Zbog manje potrošnje električne energije u Srbiji i poboljšanja vodostaja Dunava, prosječan dnevni izvoz dostiže oko 10 miliona kilovat-časova. Prodajom na stranim tržištima neće biti pokriveni visoki troškovi uvoza struje tokom februara, ali EPS ove kilovate prodaje 28 odsto skuplje nego što bi mogao u Srbiji.
U EPS kažu da zbog lošeg hidrološkog stanja, koje traje od prošlog avgusta, izvoz električne energije nije bio planiran za 2012. godinu. Ali, zbog visokih temperatura već u aprilu potrošnja u Srbiji se znatno smanjila, a vodostaj se povećao.
– Tokom toplih dana i prošlog vikenda, domaćinstva i privreda trošili su 80 miliona kilovat-časova, zbog čega smo višak prodali na stranim tržištima – kaže zamjenik direktora za trgovinu električnom energijom EPS Miladin Basarić. – A potreba za strujom je i dalje velika u cijelom regionu. Dobijamo oko pet evrocenti za kilovat-čas i nemamo troškove transporta, što je veoma dobra cijena. To je kao da je u Srbiji prodajemo za 6,6 evrocenti, što je za 28 odsto više.
Ovo, ipak, neće nadoknaditi debeli “minus” koji je nastao tokom velikih hladnoća prije dva mjeseca. Jer, EPS je tada kupovao iz inostranstva po 20 miliona kilovat-časova dnevno, kada je plaćao 8,3 evrocenti po svakom kilovatu.
Ugašeno
Nedostatak struje u regionu sada nastaje zbog lošeg dotoka rijeka, ali i gašenja pojedinih elektrana. Vodostaj Save i Dunava i dalje niži od planiranog, a zaustavljeni su i pogoni za proizvodnju jeftine struje – nuklearka “Krško” u Sloveniji i jedan blok hidroelektrane “Černe vode” u Rumuniji. Novosti