BEOGRAD, Pad vrijednosti informatičkog tržišta u Srbiji iznosi oko tri odsto, a do kraja godine će biti i veći.
Kako je rekao sekretar Udruženja informatičke djelatnosti Privredne komore Srbije Miloš Kosanić to tržište u 2011. vrijedilo je oko 420 miliona evra.
Ipak, svjetla tačka je izvoz softvera, koji će kako se očekuje biti na nivou prošlogodišnjeg, od oko 200 miliona evra.
Kosanić je kazao da izvoz trenutno ometa neadekvatna carinska procedura koja je prilagođena proizvodima, a ne uslugama. Kako je objasnio, kada dođe poreska inspekcija u preduzeće ona traži jedinstvenu carinsku ispravu za izvezenu robu, a softver to često nema.
Preduzeća taj problem rješavaju tako što softver koji izvezu carine kao CD, dakle izvoze fizički CD na koji je instaliran taj program, dodao je on.
”Sem promjene carinske procedure, država bi trebala još aktivnije da se uključi u podsticanje i stimulisanje domaćih preduzeća iz oblasti IT kako bi se još intenzivnije bavili razvojem izvoznog softvera”, naglasio je Kosanić.
Prema Kosaniću, najbolje bi bilo uvođenje nulte stope za oporezivanje softvera, te olakšice na nivou lokalne samouprave u vidu povoljnih kredita za ta preduzeća.
Sličnog je mišljenja i komercijalni direktor kompanije ”Intens” Branko Macura koji je kazao da je potencijal segmenta informacionih tehnologija (IT) u Srbiji izuzetan, ali može biti unapređen na više načina.
”Vojvođanski IKT klaster, gdje je ‘Intens’ jedan od osnivača, zalaže se za sprovođenje programa unapređenja IT sektora u Srbiji kroz poreske olakšice za izvoznike IT usluga i podrškom države u promociji IT sektora i izvoznih aktivnosti, pogotovo prodajnih predstavništava u inostranstvu”, istakao je Macura.
Prema Macuri, najbitnije je povećanje broja kadrova u IT struci što bi moglo da bude postignuto popularizacijom IT studija među mladima, prilagođavanjem studijskih programa potrebama sektora, većim učešćem praktične nastave u kompanijama, kao i povećanjem kvota na odgovarajućim fakultetima.
”Suštinski, ovakve mjere bi imale još snažnije efekte kada bi potencijali, naročito izvozni IT sektora bili prepoznati, a razvoj i unapređenje sektora postavljeni kao državni prioritet”, naglasio je Macura.
Macura je naveo da kompanija ”Intens” najveći dio posla obavlja za klijente iz Sjedinjenih Američkih Država i Kanade, kao i da softverska rješenja koja su oni pravili koristi oko 80 odsto kompanija sa ”Fortune 500” liste.
Macura je kazao da za domaće korisnike ”Intens” razvija projekte najviše u oblasti organizacije, prodaje i praćenja događaja u oblasti zabave, kulture i muzike.
”Za sve proizvode odnosno usluge koje smo plasirali na domaće tržište interesovanje je bilo veliko, ali budžeti domaćih firmi uglavnom ne mogu da iznesu ulaganje u softverska rješenja,” primjetio je Macura.
“Potreba postoji, ali se firme bore sa ‘primarnijim’ stvarima, zbog čega smo se i opredijelili za poslovanje sa inostranstvom”, objasnio je on.
Macura je kazao da kompanija trenutno investira u inovativne tehnologije, a da porast prometa očekuju počev od drugog kvartala 2013. godine. Tanjug